24.2 C

Χίμκι – Μακάμπι 87-89: Ο Ντόρσεϊ χάλασε την επιστροφή του Σβεντ

Μπορεί ο Αλεξέι Σβεντ (32 π) στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση να έδωσε ρεσιτάλ, αλλά η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε μία σπουδαία νίκη επί της Χίμκι με 87-89 στην παράταση και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από τρεις σερί ήττες.

Από την αρχή η αναμέτρηση φάνηκε ότι θα κριθεί στο τελευταίο σουτ, κάτι που έγινε. Με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κάνει ένα μαγικό παιχνίδι (26 π, 8/13 τριπ) η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε βραχεία κεφαλή μέχρι την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου.

Τότε βγήκε μπροστά ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος στην επιστροφή του έδειξε ότι αν τον είχε από την αρχή η Χίμκι στη σύνθεσή της, ίσως να είχε πάρει μία νίκη.

Ο Ρώσος κατάφερε με τρίποντά του να διατηρήσει μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις. Ωστόσο, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε διαφορετική άποψη και με σουτ του ισοφάρισε τον αγώνα στο 81-81, με την κόρνα της λήξης να ακούγεται και τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Εκεί η Μακάμπι ήταν πολύ πιο ψύχραιμη και παρά το γεγονός ότι η ρωσική ομάδα ήταν μπροστά με 85-84, ο Ελάιζα Μπράιαντ με… κρύο αίμα στις φλέβες έριξε στο καναβάτσο τη Χίμκι με το τρίποντο που σημείωσε για να δώσει αέρα δύο πόντων στην ομάδα του (85-87).

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν βολές για να διαμορφωθεί το τελικό 87-89, με την μπάλα να μην καταλήγει στο καλάθι της Μακάμπι στην απέλπιδα προσπάθεια του Μπούκερ για το τρίποντο της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-36, 55-58, 81-81 (κ.α.) 87-89 (α’ παρ.)