17.2 C

Χίμκι – Μπαρτσελόνα 94-102: Με εκπληκτικό Μίροτιτς οι Καταλανοί

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στη Χίμκι, καθώς επικράτησε με 94-102, στο πλαίσιο της δωδέκατης αγωνιστικής της Euroleague, έχοντας τον Νίκολα Μίροτιτς σε ένα πολύ καλό βράδυ για ακόμα μία φορά.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς, ήθελε να αφήσει πίσω της την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Βαρκελώνη και έτσι από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε ότι δεν ήρθε στη Ρωσία για… παιχνίδια.

Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα στο σκορ (22-31) και με την έναρξη της δεύτερης ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους, με το ημίχρονο να τελειώνει με τη διαφορά να έχει φτάσει τους 13 πόντους (48-61).

Το δεύτερο μισό του αγώνα δεν άλλαξε καθόλου, με την Μπαρτσελόνα να συνεχίζει στον υψηλό ρυθμό, τη Χίμκι να μην μπορεί να την ακολουθήσει σε καμία περίπτωση και τον Νίκολα Μίροτιτς (28 π) να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της ομάδας του Ρίμας Κουρτινάιτις. Έτσι, η διαφορά ανέβηκε στους 14 πόντους (70-84) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, με την τελευταία περίοδο να έχει πάρει μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τελικά, η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 94-102 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 9-3, ενώ από την άλλη η Χίμκι υποχώρησε στο 6-6.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 48-61, 70-84, 94-102