20.9 C

Χίμκι – Ρεάλ 102-94: Νίκη οκτάδας για τους Ρώσους

Η Χίμκι νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 102-94, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και έτσι ανέβηκε στο 9-11, ενώ από την άλλη η «Βασίλισσα» υποχώρησε στο 15-5.

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, καθώς οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ότι θέλουν να σταματήσουν το σερί τεσσάρων ηττών που είχαν. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τη ρωσική ομάδα στο +4 (25-21), αλλά η εικόνα του αγώνα άλλαξε στη συνέχεια.

Η Χίμκι πάτησε γκάζι και βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους (55-44) στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου. Ο Αλεξέι Σβεντ έκανε ένα ακόμα εξαιρετικό παιχνίδι, σταματώντας στους 21 πόντους και στις 13 ασίστ. Έτσι, η Χίμκι συνέχισε να έχει τα ηνία της αναμέτρησης, χωρίς να επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν στη νίκη.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 80-69, με τη ρωσική ομάδα να ανεβάζει πάρα πολύ τον ρυθμό της στο τέταρτο, όπου κατάφερε να φτάσει ακόμα και στο +20 (100-80), αλλά η Ρεάλ προσπάθησε να σώσει ό,τι σώζεται και έτσι γνώρισε την ήττα με μόλις οκτώ πόντους διαφορά (102-94).

Πολύ καλός για τη Χίμκι ήταν και ο Γιάνις Τίμα με 13 πόντους, όπως επίσης σημαντική ήταν και η παρουσία του Ντέβιν Μπούκρ με 15. Για τη Ρεάλ ξεχώρισε ο πρώην παίκτης των Ρώσων, Τζόρνταν Μίκι, με 20 πόντους και τον ακολούθησε ο Φαμπιέν Κοζέρ με 17.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 55-44, 80-69, 102-94