20.5 C

Χόλσταϊν Κίελ – Κολωνία 1-5: Με πεντάρα σώθηκαν οι Τράγοι (vid)

Η Κολωνία στο παιχνίδι της χρονιάς για εκείνη, έκανε αυτό που έπρεπε, διέσυρε με 5-1 εκτός έδρας την Χόλσταϊν Κίελ στον δεύτερο αγώνα μπαράζ των δύο ομάδων και πήρε το εισιτήριο της παραμονής της στην Bundesliga.

Η ομάδα του Δημήτρη Λημνιού, παρά την πολύ κακή πορεία στο φετινό γερμανικό πρωτάθλημα, γεγονός που αποτυπώθηκε και στην βαθμολογία της, καθώς τερμάτισε 16η, είχε μία δεύτερη ευκαιρία για να σώσει τη χρονιά.

Αυτή τη φορά, η Κολωνία δεν την άφησε να πάει χαμένη, αλλά την εκμεταλλεύτηκε και μέσα από τη διαδικασία των μπαράζ «κλείδωσε» την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία του γερμανικού πρωταθλήματος για την επόμενη σεζόν.

Η Χόλσταϊν Κίελ αν και είχε το προβάδισμα, επικρατώντας 1-0 στον πρώτο αγώνα, το βράδυ του Σαββάτου (29/5) γνώρισε βαριά ήττα από την Κολωνία, με την ομάδα του Φρίντελ Φούνκελ να επικρατεί με το εμφατικό 5-1.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Χέκτορ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά ένα λεπτό αργότερα η ομάδα από το Κίελο ισοφάρισε σε 1-1 με τον Λι. Ο Άντερσον έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Κολωνία, σκοράρονατς δις στο 6′ και το 13′, ενώ στο 39′ ο Στσίχος πέτυχε το πέμπτο και τελευταίο γκολ των Τράγων, σφραγίζοντας με μεγάλη επιτυχία την παραμονή της ομάδας του στην Bundesliga.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ: Γκέλιος, Νόιμαν, Βαλ, Κομέντα (63′ Κιρκέσκοφ), Λόρεντς (46′ Μες), Μπάρτελς, Λι, Μέφερτ, Μούλινγκ, Πόρατ (46′ Γκιρθ), Ρίζε

ΚΟΛΩΝΙΑ: Τίμο Χορν, Εχιζίμπουε, Μπόρναβ (46′ Μέρε), Στσίχος, Γιάνες-Κίλιαν Χορν (46′ Γιάκομπς), Σκίρι, Χέκτορ, Βολφ (72′ Τίλμαν), Ντούντα (63′ Μέγερ), Κάιντς, Άντερσον (79′ Ντρέξλερ)