20.7 C

Χόρευε στη βροχή η Σοσιεδάδ, 3-1 την Μπέτις

Τρελαίνει κόσμο με τις φετινές εμφανίσεις της η Ρεάλ Σοσιεδάδ! Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ επιβλήθηκε 3-1 με ανατροπή της Μπέτις στο γεμάτο από 28.000 οπαδούς, Ανοέτα και αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα!

Με κορυφαίο σε ένα ακόμα παιχνίδι τον Μάρτιν Έντεγκαρντ που έκανε ό,τι ήθελε στη μεσαία γραμμή των Βάσκων, οι «μπλε» γύρισαν νωρίς ένα ματς που διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή και στράβωσε στο 12′ όταν ο Λορέν με προβολή νίκησε τον Ρεμίρο για το 0-1.

Δέκα λεπτά αργότερα ξεκίνησε η ανατροπή: Από γύρισμα του Μονρεάλ ο Χάβι Γκαρθία σημάδεψε άθελα του τα δίχτυα της ομάδας του (1-1), ενώ στο 36′ ο Γουίλιαν Ζοσέ με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ρόμπλες για το 2-1. Από καταπληκτική συνεργασία των Έντεγκαρντ, Ογιαρθάμπαλ, ο Πόρτου με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 58′ απέναντι σε μια Μπέτις που έδειξε ασύνδετη χωρίς τον Καρβάλιο στη μεσαία της γραμμή. Οι δύο μοναδικές καλές στιγμές της μετά το γκολ ήταν τα δοκάρια των Τέγιο και Χοακίν στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ήδη είχε γίνει το 3-1.