20.9 C

«Χορός» από γκολ στο Λεβερκούζεν, νίκη στο 85’ η Ζυρίχη

Εύκολα ξεπέρασε το εμπόδιο της ΑΕΚ Λάρνακας η Λεβερκούζεν, σόκαρε την Λουντογκόρετς η Ζυρίχη

Η κυπριακή ομάδα έκανε το λάθος να… προηγηθεί στην «Μπάι Αρένα» με τον Τρικόφσκι στο 25’ και το πλήρωσε. Η γερμανική ομάδα ισοφάρισε πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (44’) με τον Χάβερτζ ενώ ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Αλάριο 3’ μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Στο 87’ ο Αργεντινός διπλασίασε τα τέρματα του και στο 90’ ο Δημήτρης Ράσπας μείωσε σε 3-2 για την ΑΕΚ Λάρνακας. Ένα τέταρτο γκολ πέτυχε ο Μπραντ στις καθυστερήσεις για το τελικό 4-2 υπέρ των «ασπιρίνων».

Λεβερκούζεν:
Χραντέτσκι, Βάισερ, Ντράγκοβιτς, Σβεν Μπέντερ, Βέντελ, Κερ (83’ Γεντβάι), Λαρς Μπέντερ, Μπελαραμπί, Μπέιλι (46’ Αλάριο), Χάβερτζ (70’ Μπραντ), Φόλαντ

ΑΕΚ Λάρνακας:
Τόνιο, Ιγκόρ, Μίκελ Γκονθάλεθ, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Κάσες (83’ Ασουμπρέ), Μπαρέρα, Τρικόφσκι, Χέβελ, Τομάς (67’ Σαμορό), Γιάννου (89’ Ράσπας)

Στο άλλο ματς του ομίλου, η ποιότητα απουσίασε από τις δύο ομάδες που παρουσίασαν ένα κακό πρόσωπο στο χορτάρι. Τελικά η μπίλια έκατσε στο στρατόπεδο των Ελβετών που πέτυχαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με τον Πάλσον στο 84’ και πήραν τη νίκη με 1-0.

Ζυρίχη: Μπρέχερ, Νεφ, Μπανγκουρά, Μάχσο, Πάλσον, Κριεζίου, Κολολί, Ρουέγκ, Ντομγιονί, Οντέϊ (82’ Σεσάι), Σουνμπούλερ (71’ Ροντρίγκες)

Λουντογκόρετς: Ρενάν, Σισίνιο, Μότι, Νεντιάλκοφ, Ναταναέλ, Ντιάκοφ (70’ Γκοράλσκι), Καμπανιάρο, Μαρσελίνιο (79’ Μαλανγκού), Βάντσερσον, Μπραντάο (70’ Σβιέρτσοκ)