16.6 C

Χρυσός ο Τεντόγλου με παγκόσμια επίδοση! (vid)

Τεράστια στιγμή για τον Έλληνα πρωταθλητή ο οποίος έγινε ο κορυφαίος αθλητής στο μήκος και στον κλειστό στίβο

Ο Μίλτιάδης Τεντόγλου σημείωσε την καλύτερη φετινή επίδοση στον κόσμο με το άλμα του στα 8.38 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του μήκους.

Ο Τεντόγλου στα 19 του αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στον ανοιχτό στίβο και πλέον είναι πρωταθλητής και στον κλειστό!

Για να φτάσει στην κατάκτηση τυ χρυσού, χρειάστηκαν πέντε προσπάθειες. Η πρώτη ήταν άκυρη και με τη δεύτερη προσγειώθηκε στα 8.12. Η τρίτη ήταν και πάλι άκυρη, αλλά στην τέταρτη έφτασε στο 8.16, ένα εκατοστό πίσω από τον Νίλσον Μόλντερ, ο οποίος είχε σημειώσει 8.17.

Με την πέμπτη του προσπάθεια, ο 20χρονος πρωωταθλητής, σημείωσε τη φετινή καλύτερη επίδοση στον κόσμο με το άλμα του στα 8.38 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στην υπόθεση του χρυσού μεταλλίου.

Δεύτερος έμεινε ο Σουηδός, Νίλσον Μόλντερ, με άλμα στα 8.17, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Σέρβος, Γιοβάντσεβιτς, με άλμα στα 8.03, επίδοση που αποτελεί σερβικό ρεκόρ.