16.7 C

Cincinnati Open: Στον τελικό ο Ρούμπλεφ, περιμένει τον νικητή από το Ζβέρεφ – Τσιτσιπάς

Μετά από ανατροπή, ο Αντρέι Ρούμπλεφ νίκησε με 2-1 σετ (2-6, 6-3, 6-3) τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στον πρώτο χρονικά ημιτελικό και προκρίθηκε στον τελικό του Cincinnati Open. Ο Ρώσος τενίστας περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του, που θα είναι ο νικητής της «μάχης» ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και και τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ (22/8, 01:00, Cosmote Sport 6HD).

Στον ρωσικό «εμφύλιο», ο 23χρονος και Νο 7 στην παγκόσμια κατάταξη, Ρούμπλεφ, επέστρεψε από set πίσω και μετά από δυο ώρες και 16 λεπτά αγώνα, απέκλεισε το Νο 1 του ταμπλό. Ο Ρούμπλεφ μετρούσε πέντε ήττες σε ισάριθμους αγώνες με τον Μεντβέντεφ, αλλά αυτή τη φορά… χαμογέλασε και πήρε το εισιτήριο για τον 2ο Masters τελικό μέσα στο 2021.

Αν στον ημιτελικό με ελληνικό ενδιαφέρον επικρατήσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, τότε στο Σινσινάτι θα έχουμε “rematch” του τελικού του Monte Carlo Masters, όπου ο “Tsitsifast” κατέκτησε τον παρθενικό Masters τίτλο της καριέρας του.