19.3 C

Copa America: Ασταμάτητη η Βραζιλία, ο Φαρίνιες σταμάτησε την Κολομβία (vid)

Στη λευκή ισοπαλία (0-0) με τη Βενεζουέλα έμεινε η Κολομβία για τη 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Copa America.

Ο Φαρίνιες πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση με φοβερές επεμβάσεις, καθώς οι Κολομβιανοί μονοπώλησαν τις ευκαιρίες καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Συνολικά οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν 13 τελικές, ωστόσο ο γκολκίπερ της Λανς κατέβασε ρολά ειδικά στο δεύτερο μέρος όπου ο Ουρίμπε άγγιξε το 1-0 με δύο κλασικές ευκαιρίες.

Στο άλλο παιχνίδι για τον Βόρειο Όμιλο, η Βραζιλία πραγματοποίησε νέα εντυπωσιακή εμφάνιση και ισοπέδωσε με 4-0 το Περού. Οι Βραζιλιάνοι έφτασαν τους 6 βαθμούς και δεν έχουν δεχθεί γκολ!

Μόλις στο 12′ ο Ζεσούς γύρισε στον Άλεξ Σάντρο που είχε πατήσει περιοχή και ο μπακ της Γιουβέντους με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Ο Νεϊμάρ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με δυνατό σουτ εκτός περιοχής σημείωσε το 2-0.

Οι Βραζιλιάνοι «ξαναχτύπησαν» στα τελευταία λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Ο Ριτσάρλισον έδωσε έτοιμο γκολ στον Έβερτον στο 89′ και στις καθυστερήσεις σκόραρε για το 4-0.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ & HIGHLIGHTS 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ (Βόρειος Όμιλος)

Κολομβία – Βενεζουέλα 0-0

Βραζιλία – Περού 4-0 (12′ Σάντρο, 68′ Νεϊμάρ, 89′ Ριμπέιρο, 90+3′ Ριτσάρλισον)