18.1 C

Δάφνη Δαφνίου – Ολυμπιακός Β’ 80-82: Αγχωτική απόδραση από το Χαϊδάρι

Ο Ολυμπιακός Β’ πήρε μία πολύ αγχωτική νίκη στο Χαϊδάρι επί της Δάφνης Δαφνίου με 80-82, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών και ανέβηκε στο 11-4, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 7-7.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ έχοντας ως στόχο τη νίκη και από την έναρξη της αναμέτρησης οι μάχες μεταξύ των παικτών ήταν μεγάλες. Η Δάφνη Δαφνίου, ωστόσο, ήταν αυτή που χαμογέλασε τελευταία στο τέλος της πρώτης περιόδου, αφού είχε το προβάδισμα στο σκορ με έναν πόντο (25-24).

Στη συνέχεια, η ομάδα του Δημήτρη Τσαλαδάρη ανέβασε την απόδοσή της και με τους Ανδρέα Πετρόπουλο (26 π) και Νίκο Αρσενόπουλο (21 π) μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 49-50.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι Ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν πολύ και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Ολυμπιακό Β’ να είναι μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (62-67), αλλά το παιχνίδι είχε ακόμη πολύ δρόμο μέχρι τη λήξη του.

Η Δάφνη δεν τα έβαλε κάτω και πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι μείωσαν πολλές φορές τη διαφορά μόλις στον έναν πόντο, αλλά δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους. Έτσι, ο Ανδρέας Πετρόπουλος με μία εύστοχη βολή στο τέλος του αγώνα έγραψε το τελικό 80-82, για τον Ολυμπιακό Β’.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 49-50, 62-67, 80-82