16.6 C

Δανία – Φινλανδία 0-1: Ο Έρικσεν νίκησε για όλους!

Την αναμέτρηση της Δανίας με τη Φινλανδία δεν θα τη θυμάται απολύτως κανείς για το αγωνιστικό της κομμάτι, παρόλο που το 0-1 των Φινλανδών στο «Πάρκεν» της Κοπεγχάγης είναι ένα σημαντικό αποτέλεσμα για τους ίδιους.

Και αυτό γιατί η κατάρρευση του Κρίστιαν Έρικσεν στον αγωνιστικό χώρο στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης – στην προσπάθεια του Δανού να κάνει κοντρόλ – επισκίασε τα πάντα. Τεχνητή αναπνοή, ηλεκτροσόκ για να επανέλθει, ένα στάδιο παγωμένο και οι παίκτες της Δανίας να στήνουν τείχος για να μην έχει κανείς εικόνα του συμπαίκτη τους.

Τα όσα σοκαριστικά ακολούθησαν και μέχρι τελικά να ενημερωθούν άπαντες πως ο παίκτης της Ίντερ είναι ξύπνιος, σταθερός στην υγεία του και υποβάλλεται σε εξετάσεις. Οι παίκτες ενημερώθηκαν τα ευχάριστα και η αναμέτρηση συνεχίστηκε μετά από ώρα, με τους Δανούς και τους Φινλανδούς να συμφωνούν πως το παιχνίδι θα πρέπει να συνεχιστεί κανονικά.

Αν και μουδιασμένες και οι δύο ομάδες, το ματς είχε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα οι πρωτάρηδες Φινλανδοί βρήκαν δίχτυα στο 60ό λεπτό. Ο Ουρόνεν έβγαλε σέντρα και ο Πογιανπάλο με κεφαλιά νίκησε τον Σμάιχελ για το 0-1.

Οι Δανοί είχαν την ευκαιρία να σώσουν τον βαθμό, αλλά ο Χραντέτσκι έπιασε το πέναλτι του Χόιμπιεργκ στο 74′. Ο Αρατζούρι υπέπεσε στο πέναλτι (ανέτρεψε τον Πούλσεν) και ο Φινλανδός γκολκίπερ της Λεβερκούζεν έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά για να δώσει την παρθενική νίκη στην ομάδα του στο πρώτο και ιστορικό παιχνίδι του σε φάση ομίλων στο EURO.

ΔΑΝΙΑ – ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 0-1

Γήπεδο: Πάρκεν, Κοπεγχάγη

Σκόρερ: 60′ Πογιανπάλο

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Βας (76′ Στρίγκερ), Κιάερ (63′ Βέστεργκααρντ), Κρίστενσεν, Μέλε, Έρικσεν (43′ λ.τρ. Γένσεν), Χόιμπιεργκ, Ντιλέινι (76′ Κορνέλιους), Πούλσεν, Βιντ (63′ Σκοφ Όλσεν), Μπρέιθγουεϊτ

Φινλανδία (Κανέρβα): Χραντέτσκι, Τοΐβιο, Αρατζούρι, Ο’ Σόνεσι, Σπαρβ (76′ Σούλερ), Λουντ, Καμαρά, Ουρόνεν, Ραϊτάλα (90′ Βάισανεν), Πούκι (76′ Κάουκο), Πογιανπάλο (84′ Φορς)