19.2 C

Δανία – Φινλανδία: Οι σημαντικές επεμβάσεις του Χραντέτσκι (vids)

Ο Λούκας Χραντέτσκι είναι μέχρι στιγμής ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ανάμεσα στη Δανία και τη Φινλανδία, με τον 31χρονο κίπερ να έχει εξολοθρεύσει όλες τις προσπάθειες των Δανών, κρατώντας το ματς στο 0-0.

Ο τερματοφύλακας της Λεβερκούζεν έπιασε δουλειά από νωρίς και μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, με τον Γιόνας Βιντ με ένα χαμηλό σουτ εκτός περιοχής, να τον υποχρεώνει σε δύσκολη επέμβαση, διώχνοντας σε κόρνερ.

Οι Δανοί τέσταραν ξανά τα αντανακλαστικά του Φινλανδού κίπερ, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα και με αποφασιστική επέμβαση είπε «όχι» στην κεφαλιά του Χόιμπιεργκ στο 15′.

Τρία λεπτά αργότερα ο Χραντέτσκι ήταν πάλι εκεί, βάζοντας «φρένο» αυτή τη φορά στον Έρικσεν, με τον μέσο της Ίντερ να δοκιμάζει ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Φινλανδό κίπερ.