13.2 C

Δεν άντεξε η Νίκη Λευκάδας και ηττήθηκε 81-61 από την Γαλατά

Η Νίκη Λευκάδας έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά δεν άντεξε στο τελευταίο δεκάλεπτο και ηττήθηκε 81-61 από την κάτοχο του Eurocup Γαλατά 81-61. Το σκορ αδικεί την ελληνική ομάδα που είχε για κορυφαίες τις Ουόκερ και Νάιτ και κατάφερε να προηγηθεί 45-44 στο 25΄ με το μοναδικό της τρίποντο η Νάιτ (ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ της ίδιας).

Όλα κρίθηκαν στο διάστημα 28΄-30΄ αφού η Γαλατά με σερί 9-0 έκανε το 50-50 , 59-50 χάρη στις κορυφαίες του Μοράια Τζέφερσον και Βικτόρια Μακόλεϊ.  Στο τελευταίο δεκάλεπτοι οι γηπεδούχες είχαν το πάνω χέρι και ψυχολογικά και πήραν δίκαια την νίκη ανοίγοντας πολύ την ψαλίδα που δεν απεικονίζει την παρουσία των ομάδων. Μορφή του αγώνα η πολύ φορμαρισμένη Τζέιντ Ουόκερ.

Δεκάλεπτα: 21-18, 38-30, 59-50, 81-61

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Γκιουβέν, Γιλμάζ): Σαχίν 3(1), Ονάρ 6, Άτας 10 (1), Αλμπέν 7(1), Γκοκντενμίρ 2, Αμπντί Φαρίγια 4, Γκουτσλού 5, Γκριγκαλαουσκάιτε 2, Μακόλι 21 (1/2τρ., 12ριμπ), Γιλμάζ , Τζέφερσον 21 (1).

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας, Ζαβιτσάνος): Τσινέκε Κατ. 5(1), Τσινέκε Ελ. 4 (6 ασίστ), Σύρρα, Παπαμιχαήλ 5, Ουόκερ 25 (11/16διπ., 11/17βολ., 11ριμπ.), Μπαλτά 7(1), Νάιτ 13 (1/5τρ., 5ριμπ.), Στιεπάνοβιτς 2 (6ριμπ.)