18 C

Δεύτερη η Στεφανίδη στο Continental Cup

Συνεχίζονται οι καλές εμφανίσεις στο Continental Cup από τους Έλληνες Πρωταθλητές, καθώς μετά τους Τεντόγλου και Παπαχρήστου και η Κατερίνα Στεφανίδη βρέθηκε στην θέση των βάθρων

Η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε την δεύτερη θέση στο Άλμα επι Κοντώ, στο Continental Cup, το οποίο πραγματοποιείται στην Οστράβα.

Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης «πέταξε» στα 4.85 μέτρα, με την δεύτερη προσπάθεια, κάνοντας ρεκόρ αγώνων. Στην συνέχεια προσπάθησε να περάσει και τα 4.90, όμως έκανε τρεις άκυρες προσπάθειες και τελικά έμεινε στην δεύτερη θέση.

Με την ίδια επίδοση πήρε την πρώτη θέση η Ανζέλικα Σιντόροβα, αλλά και η Σάντι Μόρις η οποία πήρε την τρίτη θέση. Να σημειώσουμε πως και οι τρεις προσπάθησαν να περάσουν τα 4.90 και δεν τα κατάφεραν. Ρόλο τελικά για την κατάταξη των τριών αθλητριών έπαιξαν οι προηγούμενες προσπάθειες και για τον λόγο αυτό η Στεφανίδη έμεινε πίσω από την Ρωσίδα αθλήτρια.