21.1 C

Διαγόρας – Ολυμπιακός Β 84-88: Έξι σερί νίκες και ανεβαίνει

Ο Ολυμπιακός Β κατάφερε να πάρει μία δραματική νίκη επί του Διαγόρα Δρυοπιδέων με 84-88, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της Α2 Ανδρών.

Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη από την αρχή του αγώνα πίεσε τον Διαγόρα αρκετά και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +5 (19-24). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και επέστρεψαν στη διεκδίκηση του αγώνα και με τον Βαγγέλη Καράμπουλα να κάνει ένα μοναδικό παιχνίδι με 39 πόντους, κόντραραν τους Ερυθρόλευκους.

Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό Β να είναι μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (39-42), προσπαθώντας να διατηρήσει την υπεροχή του.

Έτσι και έγινε, παρά το γεγονός ότι ο Διαγόρας έμεινε αρκετά κοντά στο σκορ, οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη μπόρεσαν να διατηρήσουν βραχεία κεφαλή στο σκορ (63-67) και έχοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία στην τελευταία περίοδο πήραν μία σημαντική νίκη με 84-88.

Κορυφαίος για τους Ερυθρόλευκους ήταν ο Βαγγέλης Τζόλος με 24 πόντους (6/8 τρίποντα), ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Πέτρου Μελισσαράτου (18 π).

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-42, 63-67, 84-88