16.4 C

Διέλυσε την Μονακό η Μπριζ

Σαρωτική η Μπριζ συνέτριψε με 4-0 την «προβληματική» Μονακό στο «Λουι ΙΙ» κι έβαλε γερές βάσεις για την πρόκρισή τους στους «16 του Champions League

Σαν … σίφουνας πέρασε η Μπριζ από το «Λουί II» όπου συνέτριψε με 4-0 την Μονακό , θέτοντας γερές βάσεις για την πρόκρισή της στη συνέχεια της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης

Λίγη ώρα μετά την αποκάλυψη των γαλλικών ΜΜΕ για τη σύλληψη του προέδρου της Μονακό Ντμίτρι Ριμπολόβλεφ, η Κλαμπ Μπριζ πέρασε πανεύκολα από την έδρα των Μονεγάσκων, εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες τους
Οι Βέλγοι καθάρισαν το παιχνίδι με συνοπτικές διαδικασίες παίρνοντας προβάδισμα 3 τερμάτων στα πρώτα 25 λεπτά. Κι όμως τίποτα δεν προμήνυε κάτι τέτοιο, αφού στο πρώτο 10λεπτο η Μονακό είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με τους Φαλκάο και Ντιόπ.

Ο Βάκανεν στο 12’ άνοιξε το σκορ για την Μπριζ. Ο Ριτς έβγαλε μια συρτή σέντρα από τα δεξιά και βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Βάνακεν, που με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 16ο λεπτό ο Μπαρέκα σταμάτησε με το χέρι σουτ του Βάνακεν και ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι
Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Βάνακεν σημειώνοντας το δεύτερο του τέρμα. Το ομορφότερο γκολ όλων το πέτυχε ο Γουέσλεϊ στο 25′. Ο Βραζιλιάνος έκανε μια υπέροχη ενέργεια συγκλίνοντας από αριστερά προς τα μέσα και πιάνοντας ένα ονειρεμένο σουτ έξω από την περιοχή, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 0-3, δίνοντα ςδιαδικαστικό χαρακτήρα στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης.
Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε ο Βόρμερ στο 77.

Πλέον, η Μπριζ έγινε το απόλυτο αφεντικό για την πρόκριση στο Europa League μέσω της 3ης θέσης φτάνοντας τους 4 βαθμούς και αφήνοντας τελευταίους τους Μονεγάσκους, που έχουν μόνο 1.