14.3 C

Δίκαιη ισοπαλία στο φιλικό Άρης-ΑΕΛ

Το φιλικό του Άρη κόντρα στην ΑΕΛ έληξε ισόπαλο 1-1 με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο

Ο Άρης υποδέχθηκε την ΑΕΛ στο πρώτο του εντός έδρας φιλικό. Μάλιστα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν και τη στήριξη 15.000 φιλάθλων τους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Το αποτέλεσμα του αγώνα (1-1) θα λέγαμε ότι είναι δίκαιο για τις δύο ομάδες. Κάτι τέτοιο προκύπτει από το γεγονός ότι τόσο ο Άρης όσο και η ΑΕΛ είχαν από ένα ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε στο 42’ ο Ναζλίδης έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για να έρθει στο 59’ ο Σαχίτι και να φέρει το ματς στα ίσα. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βάλουν κάποιο γκολ, ώστε να έχουμε νικητή στο ματς. Πάντως από τα πρώτα δείγματα φάνηκε ότι ναι μεν οι δύο ομάδες είναι ανέτοιμες λόγω της εποχής και δεύτερον ότι είχαν όρεξη για ποδόσφαιρο.

Η ΑΕΛ είχε τις περισσότερες καλές στιγμές στο πρώτο μέρος και ήταν γενικότερα καλύτερη. Παρ’ όλα αυτά το πρόβλημα στην τελική πάσα, δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να γίνουν ουσιαστικοί και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ. Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν διαφορετικά, καθώς ο Άρης από τη στιγμή που ισοφαρίστηκε ήταν καταιγιστικός. Οι ευκαιρίες διαδεχόντουσαν η μία την άλλη αλλά τελικά η ΑΕΛ κατάφερε να κρατήσει την ισοπαλία.