24.6 C

«Δύο στα δύο» για την Ουκρανία

Η ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο επικράτησε με 1-0 της Σλοβακίας και πέτυχε την δεύτερη νίκη της στο Nations League

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στον πρώτο όμιλο της League B του Nations League πέτυχε η Ουκρανία. Η ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο επικράτησε με 1-0 της Σλοβακίας κι έτσι βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν αρκετές φορές την εστία του τερματοφύλακα της Σλοβακίας, Ντουμπράφκα στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Η Ουκρανία ήταν καλύτερη στο παιχνίδι και απείλησε αρκετές φορές στο πρώτο μέρος την εστία του Ντουμπράφκα, χωρίς να καταφέρει να τον νικήσει ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή.

Τελικά οι ποδοσφαιριστές του Αντρέι Σεφτσένκο κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που τους έδωσε τη νίκη στο 80’ όταν ο Σκρίνιαρ ανέτρεψε τον Τσιγκάνοφ στην μεγάλη περιοχή. Στη συνέχεια ο Αντρέι Γιαρμολένκο ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο συμπαίκτης του.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ντουμπράφκα απέκρουσε εντυπωσιακά το πλασέ του Γιαρμολένκο.