12.5 C

Έχασε από την Ντιναμό ο Απόλλων Σμύρνης

Ο Απόλλων Σμύρνης ηττήθηκε με 16-15 από τη Ντινάμο Μόσχας στην 5η αγωνιστική του Α` προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ του πόλο, που διεξήχθη στη Σερβία.

Παρά το γεγονός ότι μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα στο σκορ, γνώρισε την ήττα από τους Ρώσους, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το σύνολο του Γιάννη Κατρουτζανάκη πήρε στο ξεκίνημα το προβάδισμα, το ποιο διατήρησε μετά από τρία οκτάλεπτα (13-12), ωστόσο η τελευταία περίοδος ήταν κακή και στοίχισε στην ελληνική ομάδα. Παρά την ήττα, εκπληκτικός ήταν για τον Απόλλωνα ο Νικολά Μοσκόφ που πέτυχε 10 γκολ και αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της Α’ φάσης με 30 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 5-5, 5-4, 4-2.
ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Αλ-Ντότερ 2, Μητρόπουλος, Χαραλαμπόπουλος, Μοσκόφ 10, Μπεριστιάνος, Παπαδόπουλος, Καρούντζος, Παπαγεωργίου 2, Δερμιτζάκης, Γραμματικός, Αλαμάνος 1, Σπηλιόπουλος.