21.4 C

Εφές – Άλμπα 106-105: Στην παράταση με «εξωγήινους» Μίτσιτς και Λάρκιν

Η ματσάρα της δεύτερης αγωνιστικής της Euroleague ήταν αναμφίβολα αυτή ανάμεσα σε Αναντολού Εφές και Άλμπα Βερολίνου στην Τουρκία. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε, οι Γερμανοί βρέθηκαν κοντά σε μια μεγάλη νίκη, αλλά η Εφές λυτρώθηκε στην παράταση και πήρε τη νίκη με 106-105.

Η ομάδα του Αταμάν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 72-69 και είδε την Άλμπα να μπαίνει φορτσάτη στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού χάρη στον MVP της, Ρόκα Γκεντράιτις που είχε 21 πόντους. Ο Ντάνστον έδωσε προβάδισμα στην Εφές στο 87-86, ωστόσο το τρίποντο του Γκεντράιτις έφερε ξανά την Άλμπα σε θέση οδηγού (90-93). Ο Μίσιτς έκανε το 95-93, αλλά με Πέιτον Σίλβα το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Μίτσιτς και Λάρκιν ήταν απόλυτοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Αταμάν, με τον πρώτο να έχει 23 πόντους και 13 ασίστ και τον τελευταίο να επιστρέφει από τραυματισμό και να πετυχαίνει συνολικά 26 πόντους! Σημαντική η συνεισφορά του Ντάνστον σε άμυνα και ρακέτα με 18 πόντους. Στην παράταση μάλιστα, οι εύστοχες βολές του Μίτσιτς ήταν εκείνες που έφεραν τη… λύτρωση για τους Τούρκους (106-105).

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-40, 69-72, 95-95, 106-105 (παρ.)