20.5 C

Εφές – Αρμάνι 88-68: Μόνοι πρώτοι οι Τούρκοι

Η Αναντολού Εφές νίκησε πολύ εύκολα την Αρμάνι Μιλάνο στην Κωνσταντινούπολη με 88-68, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Euroleague και σε συνδιασμό με την ήττα της Ρεάλ από την ΤΣΣΚΑ έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της διοργάνωσης με 16-3, ενώ οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 10-9.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και έτσι η Αρμάνι μπόρεσε να μείνει κοντά της στην πρώτη περίοδο, η οποία τελείωσε στο 16-15, υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Τούρκοι αντέδρασαν και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ιταλική ομάδα.

Το ρπώτο ημίχρονο τελείωσε με την Εφές μπροστά στο σκορ με 9 πόντους (42-33) και έδειχνε ότι στο δεύτερο μισό του αγώνα η υπόθεση νίκη θα έχει ξεκαθαρίσει άμεσα.

Έτσι και έγινε με τον Σέιν Λάρκιν να είναι για ακόμα μία φορά ο κορυφαίος παίκτης του παρκέ, με 23 πόντους και με τον Κρις Σίνγκλετον να κάνει δεύτερο πολύ καλό παιχνίδι με 13 πότνους, η Εφές έφτασε σε μία πολύ εύκολη επικράτηση με 88-68.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 42-33, 65-49, 88-68