16.7 C

Εφές – Ολυμπιακός 76-53: Κατάρρευση από το +15 (vid)

Ένα τέλειο πρώτο δεκάλεπτο και στη συνέχεια… ολοκληρωτική κατάρρευση. Αυτή ήταν η ιστορία του ματς στην Κωνσταντινούπολη, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει βαριά ήττα από την Εφές του Λάρκιν που από το δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε στο παρκέ.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπεσε στο 11-14, την ώρα που οι Τούρκοι βρίσκονται στο 14-10 και έχουν βάλει πλώρη για την οχτάδα και γιατί όχι για ένα καλό πλασάρισμα.

Οι Ερυθρόλευκοι υπέστησαν την πέμπτη σερί ήττα τους στη διοργάνωση και έμειναν μόνο στην καλή εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου: Εκεί όπου με ενορχηστρωτή τον Λαρεντζάκη και με τα τρίποντα των Βεζένκοφ, Σλούκα και την ενέργεια του ΜακΚίσικ, σημείωσαν συνολικά 26 πόντους και βραχυκύκλωσαν τελείως την Εφές με ένα φανταστικό σερί 14-2.

Οι Τούρκοι πίεσαν σε όλες τις άκρες του παρκέ, ο Λάρκιν ζεστάθηκε και ο Ολυμπιακός σταμάτησε να είναι απειλητικός στην επίθεση και προχώρησε και σε αρκετά λάθη. Ασφαλώς υστέρησε και στα ριμπάουντ, με την Εφές να έχει σχεδόν τα διπλάσια (31-16).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε μόλις 27 πόντους σε τρία δεκάλεπτα (!), ενώ στο πρώτο είχε 26! Ο Λαρεντζάκης ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων (10 συνολικά), την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν τον Λάρκιν κορυφαίο με 21 πόντους και τον Ντάνστον δεύτερο σκόρερ του ματς με 15.

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53.