14.4 C

Εφές – ΤΣΣΚΑ 100-70: Άνοιξε το… κυνήγι αρκούδας στην Τουρκία!

Όταν δέχεσαι 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και στο ημίχρονο το σκορ είναι 55-28, δεν υπάρχει χώρος για σοβαρή κριτική. Η Εφές έκανε σκόνη την ΤΣΣΚΑ με αδιανόητα εύκολο τρόπο, στέλνοντας σε όλους το μήνυμα ότι παρά το μέτριο ξεκίνημα στη σεζόν, παραμένει ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση της φετινής Euroleague!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι της 28ης αγωνιστικής της Euroleague, απέναντι στους Ρώσους, οι οποίοι είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 18-9, χάνοντας την ευκαιρία να «πιάσουν» την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της κατάταξης.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου έκανε τη διαφορά για την Αναντολού, η οποία περιόρισε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στους 28 πόντους σε αυτό το διάστημα, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +27 (55-28) και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση από τον Βασίλιε Μίτσιτς με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασιστ και 3 κλεψίματα, ενώ από την ΤΣΣΚΑ των 19 λαθών ο Τορνικέ Σενγκέλια με 14 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 55-28, 75-45, 100-70

Τα δεκάλεπτα: 31-13, 55-28, 75-45, 100-70