16.7 C

Εφές – Ζενίτ 69-73: Πάνγκος και Ρίβερς σόκαραν τους Τούρκους

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης πήρε μία σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα της Euroleague κόντρα στην Αναντολού Εφές στην Τουρκία με 73-69, με τον Κέβιν Πάνγκος να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο τα είχε όλα, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ εμφανίστηκε πιο έτοιμη από την Εφές, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 10-15.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μπόρεσαν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση στο 26-26, στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές ήταν κυρίαρχος, ανατρέποντας πλήρως το σκορ και παίρνοντας τα ηνία του αγώνα με 54-49 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Η ομάδα του Πασκουάλ, ωστόσο, δεν τα παράτησε σε καμία περίπτωση της αναμέτρησης και μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του αγώνα με τον Πόιθρες να βάζει μπροστά την ομάδα του με 65-67.

Στα τελευταία λεπτά, η Εφές έκανε συνεχόμενα φάουλ για να κρατήσει τον χρόνο σταματημένο και να μείνει κοντά στους αντιπάλους της, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Με τον Κέβιν Πάνγκος (23 π) να είναι εύστοχος σε όλες τις βολές του, η Ζενίτ πήρα την πρώτη νίκη της σεζόν με 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-26, 54-49, 69-73