16.4 C

Εύκολα τη Ζαΐμπας ο Απόλλων Σμύρνης

Εύκολο απόγευμα είχε ο Απόλλων Σμύρνης απέναντι στη λιθουανική Ζαϊμπας, στον τέταρτο αγώνα του για τον Β΄ όμιλο της Α΄ προκριματικής φάσης του Champions League υδατοσφαίρισης, που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα.

Οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη νίκησαν με 21-6 ζευγαρώνοντας τις νίκες τους στη διοργάνωση, συνεχίζοντας το κυνήγι μίας εκ των τεσσάρων προνομιούχων θέσεων, που δίνουν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο.

Ο Αλέξανδρος Γούνας σημείωσε πέντε γκολ (όλα στην πρώτη περίοδο) και ο Μανόλης Σολανάκης τέσσερα (στο πρώτο ημίχρονο), ενώ στη συνέχεια ο προπονητής του Απόλλωνα έδωσε χρόνο συμμετοχής στους νεότερους παίκτες, με τον 17χρονο Αλέξανδρο Κότσκαρ μάλιστα να πετυχαίνει τρία τέρματα.

Η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στην Ποντγκόριτσα αύριο (25/9), με δύο αγώνες. Στις 13:30 θα παίξει με την τουρκική Ενκα Κωνσταντινούπολης και στις 19:30 με την οικοδέσποινα του ομίλου, Γιάντραν Χέρτσεγκ Νόβι από το Μαυροβούνιο.

Τα οκτάλεπτα: 7-1, 6-1, 4-2, 4-2

Η σύνθεση του Απόλλωνα: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας 2, Μόκκας, Γωνιωτάκης 3, Κότσκαρ 3, Γκουσάροφ, Χονδροκούκης 2, Βίσκοβιτς, Γούνας 5, Τσολακούδης 1, Σολανάκης 4, Καβουσανός.

Για τη Ζαϊμπας σκόραραν τρία γκολ ο Γκοστάουτας, δύο ο Γιόνκους και ένα ο Ιβοβιτς.