14.3 C

Εύκολη νίκη για Κοπεγχάγη κόντρα στη Λίνκολν, η Τότεναμ διέλυσε τη Μούρα

Σημαντική νίκη πήρε η Κοπεγχάγη επί της Λίνκολν με 3-1 και ανέβηκε στην πρώτη θέση του ομίλου που βρίσκεται και ο ΠΑΟΚ. Οι Δανοί έκαναν ένα καλό παιχνίδι και δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν χωρίς βαθμό.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Τότεναμ, απέναντι στη Μούρα με 5-1 και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Οι Λονδρέζοι καθάρισαν από πολύ νωρίς το παιχνίδι και επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις μετά από καιρό. Ο Χάρι Κέιν κατάφερε να σημειώσει χατ-τρικ και να οδηγήσει την ομάδα του σε μία εύκολη επικράτηση.

Βαριά ήττα γνώρισε η Ομόνοια από την Καραμπάγκ με 1-4 και έμεινε στον πάτο του ομίλου. Η κυπριακή ομάδα αν και προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο τα έκανε όλα λάθος και δέχθηκε τέσσερα γκολ με συνοπτικές διαδικασίες. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν όλα τα λάθη της Ομόνοιας και δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν σε εύκολη νίκη.

Την πρώτη της νίκη πέτυχε και η Βασιλεία στη διοργάνωση, αφού επικράτησε της Αλμάτι με 4-2. Η νίκη ήρθε πιο εύκολα από ότι δείχνει το σκορ, αφού οι Ελβετοί στο πρώτο μέρος ήταν μπροστά με 3-0. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμό ωστόσο αν και πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι δύο τέρματα, δεν κινδύνεψαν ιδιαίτερα.

Εύκολη νίκη πέτυχε και η Ουνιόν Βερολίνου κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα με 3-0 και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στη φετινή διοργάνωση. Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το τελικό σκορ να αποτυπώνει την εικόνα του παιχνιδιού.

Στην κορυφή του ομίλου σκαρφάλωσε η Φέγενορντ μετά τη νίκη της επί της Σλάβια Πράγα με 2-1. Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με 2-0 και ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, έφτασαν δίκαια στη νίκη που τους δίνει πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας.

Σημαντικό διπλό πήρε η Ρεν απέναντι στη Φίτεσε με 1-2 με τους Γάλλους να γυρίζουν τούμπα το ματς. Οι Ολλανδοί προσπάθησαν μετά να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως η καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψε να βρουν χώρους και να απειλήσουν.