19.4 C

Έφτασε τα 300 γκολ ο Λουκάκου!

Ο Ρομελού Λουκάκου πρωταγωνίστησε στη χθεσινή θριαμβευτική νίκη της Ίντερ επί της Λάτσιο με 3-1, σκοράροντας δύο φορές και έφτασε σε έναν εντυπωσιακό αριθμό γκολ, αφού πλέον μετράει στην ηλικία 27 ετών 300 τέρματα.

Ξεχωριστή ήταν η χθεσινή μέρα τόσο για την Ίντερ, όσο και για τον Λουκάκου. Οι «νερατζούρι» μετά το τρίποντο στο «Τζουζέπε Μεάτσα» πέρασε τη Μίλαν και πλέον βρίσκεται με 1 βαθμό διαφορά στην κορυφή της Serie A.

Από την άλλη ο Βέλγος φορ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, με εκτέλεση πέναλτι και στο τέλος του ημιχρόνου, σκόραρε για δεύτερη φορά βάζοντας την ομάδα του μπροστά με 2-0 έφτασε συνολικά τα 300 στην καριέρα του.

Ο 27χρονος άρχισε να σκοράρει τον Αύγουστο του 2009 με τη φανέλα της Άντερλεχτ και με την οποία έχει σημειώσει συνολικά 41 τέρματα. Στη συνέχεια ακολούθησαν 17 με τη Γουέστ Μπρομ, 87 με την Έβερτον, 42 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ έχει και 57 γκολ με τη φανέλα της εθνικής ομάδας της πατρίδας του, 56 με την Ίντερ και έπεται συνέχεια…