17.9 C

Έφτυσαν αίμα αλλά πέρασαν οι Ισπανοί

Η Ισπανία δεν είναι καλά. Ή τέλος πάντων, δεν είναι η Ισπανία των παλαιότερων εποχών που ήξερες ότι ο μίνιμουμ στόχος είναι τα ημιτελικά. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο νίκησε με πολύ μεγάλη δυσκολία την Ιταλία (67-60), η οποία έχασε την επαφή με το σκορ στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Με αυτή τη νίκη οι Ισπανοί είναι από σήμερα στα προημιτελικά και στο ματς με τους Σέρβους θα… συναποφασίσουν ποιος θα είναι ο αντίπαλός τους στην οκτάδα.

Σε ένα παιχνίδι που κανένας παίκτης δεν κατάφερε να δείξει πραγματικό επιθετικό οίστρο, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους. Έναν λιγότερο πέτυχε ο Ρίκι Ρούμπιο, ο οποίος όμως ήταν σε τραγική κατάσταση: τα 7 λάθη του σε 25 λεπτά ήταν η βασική αιτία για την οποία πήρε 6 μονάδες στην αξιολόγηση EFF. Γκαλινάρι και Ντατόμε ήταν οι μοναδικοί με διψήφιο αριθμό πόντων στην Ιταλία και αποδείχθηκαν τελικά λίγοι όταν η ομάδα τους χρειάστηκε λύσεις στην τελευταία περίοδο. Το 31-30 υπέρ των Ιταλών στο ημίχρονο αλλά και το 50-48 για την Ισπανία στο 30′, είναι οι απτές αποδείξεις για το πόσο κλειστό ήταν το ματς.

Το τελευταίο λεπτό η «σκουάντρα ατζούρα» έπαιξε το χαρτί των βολών, βλέποντας ότι χάνει την επαφή με το σκορ ενώ ο χρόνος πίεζε. Η μεγαλύτερη διαφορά καταγράφηκε 12” πριν το τέλος με δυο εύστοχες βολές του Ρούντι (66-58), για έρθει το τελικό 67-60 με ένα λέι απ του Γκαλινάρι.