15 C

Έιμπαρ – Ατλέτικο 1-2: Ολοταχώς για τον τίτλο με MVP Σουάρες (vids)

Ο Λουίς Σουάρες έκλεψε την παράσταση στο «Ιπουρούα» και η Ατλέτικο διά πυρός και σιδήρου απέδρασε με το τρίποντο από την έδρα της σκληροτράχηλης Έιμπαρ.

Οι Μαδριλένοι πέτυχαν τη 13η νίκη τους στα τελευταία 14 παιχνίδια και έκαναν σπουδαία ανατροπή για να παραμείνουν στην κορυφή και να αυξήσουν τη διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ στους επτά βαθμούς.

Η Έιμπαρ άνοιξε το σκορ κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 12ο λεπτό.

Ο Καράσκο ανέτρεψε τον Μούτο και ο διαιτητής υπέδειξε την άσπρη βούλα. Αυτή τη φορά όμως, το πέναλτι των Βάσκων εκτέλεσε ο διεθνής τερματοφύλακας τους, Μάρκο Ντμίτροβιτς.

Ο Σέρβος που από το καλοκαίρι θα αγωνίζεται στη Σεβίλλη μετά από μια τριετία στην Έιμπαρ έστειλε με υπέροχη εκτέλεση την μπάλα στη δεξιά γωνία του Όμπλακ για το 1-0.

Σημειώνεται πως ο τερματοφύλακας της Λας Πάλμας, Νάτσο Γκονθάλεθ ήταν ο τελευταίος γκολκίπερ που σκόραρε στο ισπανικό πρωτάθλημα και ήταν το 2001 στο 3-3 με την Οσασούνα (είχε πετύχει δύο γκολ με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι).

Ο Λουίς Σουάρες πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, με ωραία ατομική ενέργεια και φοβερό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ντμίτροβιτς για το 1-1.

Το ματς όδευε στην ισοπαλία, αλλά ο Ουρουγουανός φορ είχε διαφορετική άποψη. Ο Αρμπίγια τον βρήκε στο 88′ εντός περιοχής, εκείνος έπεσε και λίγο θεαματικά, κέρδισε το πέναλτι και με α λα πανένκα εκτέλεσε διαμόρφωσε το τελικό 1-2.