16.4 C

Έιμπαρ – Μπαρτσελόνα 0-3: Πέρασε από το «Ιπουρούα» με τη μαγική τριάδα

Την πέμπτη διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις σημείωσε η Μπαρτσελόνα που είχε τους Γκριεζμάν, Σουάρες και Μέσι στη βασική ενδεκάδα κόντρα στην Έιμπαρ.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι σε μια ομάδα που ξέρει να πιέζει και να απειλεί με πολλούς παίκτες στην αντίπαλη περιοχή. Το τελικό 0-3 υπογράφηκε από τη μαγική τριάδα, αφού και οι τρεις βρήκαν δίχτυα και μάλιστα έδειξαν να συνεργάζονται και εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Γκριεζμάν στην κόντρα και μετά την πάσα του Λανγκλέ άνοιξε το σκορ στο 14′, ενώ ο Μέσι έχασε μεγάλη ευκαιρία να ζευγαρώσει τα τέρματα της ομάδας του πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αργεντινός έκανε το 0-2 στο 58′, ενώ το τελικό 0-3 έγραψε ο Σουάρες στο 66′ και έστειλε έστω και προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα τους Καταλανούς.