19.2 C

Έιμπαρ – Ρεάλ 1-3: VARamos και δεν είναι καλά! (vid)

Όταν είσαι η Ρεάλ, ο αντίπαλος λέγεται Έιμπαρ και ξεκινάς με 0-2 στο 13′, η λογική λέει πως το κοντέρ θα γράψει πολλά. Εκτός αν είσαι η Ρεάλ του Ζιντάν στα χασομέρια του 2020, οπότε όλα είναι δυνατά. Το «Ιπουρούα» λίγο έλειψε να γίνει τόπος μαρτυρίου για τους Μαδριλένους, οι οποίοι θα πρέπει να πουν ένα μεγάλο «ευχαριστώ» στον διαιτητή.

Ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό (μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Ροντρίγκο) και στο 13΄ έστρωσε για τον Μόντριτς, που με δυνατό σουτ «έγραψε» το 2-0. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, δημιούργησαν πολλά προβλήματα με την πίεσή τους στους παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν και μείωσαν στο 28′ με καταπληκτικό γκολ του Κίκε Γκαρσία.

Στο β’ μέρος η Έιμπαρ ήταν πολύ καλύτερη και είχε τις ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Τη μεγαλύτερη όμως της τη στέρησε ο διαιτητής Μουνουέρα (σ.σ. ονοματάρα) στο 81′: ο Σέρχιο Ράμος βρίσκει την μπάλα με τον αγκώνα, το πέναλτι το είδαν από τη Βασκονία μέχρι το Βιετνάμ, ωστόσο διαιτητής και VAR έκαναν κυριολεκτικά τα στραβά μάτια. Το καθαρό πέναλτι δεν δόθηκε ποτέ και στις καθυστερήσεις ο Λούκας Βάθκεθ έκανε το 1-3.

Δείτε στο FWS τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης αλλά και τον λόγο που έχει ξεκινήσει ήδη μεγάλη κουβέντα στην Ισπανία με το… non call του Μουνουέρα:

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 18/12

Μπιλμπάο – Ουέσκα 2-0 (86′ πεν. Κόδρο, 90+1′ Ουνάι Νούνιεθ)

Σάββατο 19/12

Ατλέτικο Μαδρίτης – Έλτσε 3-1 (41′, 58′ Σουάρες, 80′ πεν. Ντιέγκο Κόστα / 64′ Μπογέ)

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 2-2 (45+4′ Μέσι, 52′ Αραούχο / 29′ Ντιακαμπί, 69′ Μάξι Γκόμες)

Οσασούνα – Βιγιαρεάλ 1-3 (70′ πεν. Τόρες / 7′, 86′ Μορένο, 29′ Φερ Νίνο)

Λεβάντε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-1 (28′ Ροζέρ Μαρτί, 87′ Ντε Φρούτος / 22′ Ισάκ)

Σεβίλλη – Βαγιαδολίδ 1-1 (31′ πεν. Οκάμπος / 87′ Καρνέρο)

α

Κυριακή 20/12

Θέλτα – Αλαβές 2-0 (19′, 79′ Μπράις Μέντεθ)

Γρανάδα – Μπέτις 2-0 (14′ πεν., 20′ Σολδάδο)

Κάντιθ – Χετάφε 0-2 (33′ Κούτσο, 90+4′ Μαξίμοβιτς)

Έιμπαρ – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3 (28′ Κίκε / 6′ Μπενζεμά, 13′ Μόντριτς, 90+2′ Λούκας Βάθκεθ)