17.9 C

Έιμπαρ – Βαλένθια 0-0: Τα δοκάρια σταμάτησαν τους Βάσκους

Η Έιμπαρ έμεινε στο 0-0 με τη Βαλένθια στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Βάσκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πανηγυρίσουν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη τη φετινή σεζόν, ωστόσο έφτασαν τους 14 βαθμούς και άφησαν στους 13 την ομάδα του Γκράθια, η οποία ήταν άφαντη επιθετικά στο Ιπουρούα.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μετά το 85′ σπουδαίες στιγμές για να βρουν το γκολ και να πανηγυρίσουν το τρίποντο.

Ο Χιλ σε εκτέλεση φάουλ βρήκε το δοκάρι του Ντομένεκ (έβαλε τα χέρια του όσο χρειαζόταν), ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ισπανός γκολκίπερ απέκρουσε την μπάλα στο τετ α τετ με τον Ενρίτς. Στο κόρνερ που ακολούθησε, ο φορ της Έιμπαρ σημάδεψε το δοκάρι.

Η Βαλένθια πάντως είχε την ευκαιρία να κλέψει το ματς στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν στην αντεπίθεση ο Τζέισον πέρασε κάθετα στον Γκαμεϊρό, αλλά απομάκρυνε με φοβερή επέμβαση ο Ντμίτροβιτς.

Έιμπαρ (Μεντιλίμπαρ): Ντμίτροβιτς, Κορέα, Μπούργος, Μπίγας, Αρμπίγια, Ινούι (70′ Πόθο), Εσπόσιτο, Άλβαρεθ (88′ Ρέθιο), Χιλ, Κίκε, Μούτο (82′ Ενρίτς)

Βαλένθια (Γκράθια): Ντομένεκ, Βας, Λάτο (84′ Κορέια), Μανγκαλά, Γκάμπριελ, Γκέντες, Ράτσιτς, Σολέρ, Μούσα (70′ Τζέισον), Μάξι Γκόμες, Βαγέχο (70′ Γκαμεϊρό)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 12ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 4/12

Μπιλμπάο – Θέλτα 0-2 (61′ Μάγιο, 78′ Άσπας)

Σάββατο 5/12

Λεβάντε – Χετάφε 3-0 (5′ Ροζέρ Μαρτί, 17′ Ντάνι Γκόμεθ, 57′ Ντε Φρούτος)

Σεβίλλη – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (55′ αυτ. Μπουνού)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαγιαδολίδ 2-0 (56′ Λεμάρ, 72′ Γιορέντε)

Κάντιθ – Μπαρτσελόνα 2-1 (9′ Άλβαρο, 63′ Νεγρέδο / 58′ αυτ. Αλκαλά)

Κυριακή 6/12

Γρανάδα – Ουέσκα 3-3 (43′ Λουίς Σουάρες, 88′ Μολίνα, 90′ Χερμάν / 21′ Ρίκο, 49′ Μπόρχα Γκαρθία, 82′ Οκαζάκι)

Οσασούνα – Μπέτις 0-2 (76′ Μπόρχα Ιγκλέσιας, 90+1′ Μιράντα)

Βιγιαρεάλ – Έλτσε 0-0

Αλαβές – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0