18.1 C

Έκανε πάρτι στο Λεβερκούζεν η Βόλφσμπουργκ

Οι «Λύκοι» πέτυχαν σημαντική νίκη στη «Μπάι Αρένα» όπου επικράτησαν με 3-1 της Λεβερκούζεν, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga βρίσκεται η Βόλφσμπουργκ που επικράτησε με 3-1 της Λεβερκούζεν εκτός έδρας, πετυχαίνοντας έτσι την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια. Οι «ασπιρίνες» άνοιξαν το σκορ στο 24’ με την ατομική προσπάθεια του Μπέιλι που «νίκησε» με δυνατό σουτ τον τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ, Πέρβαν που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Οι «Λύκοι» ισοφάρισαν στο 37’ με το αυτογκόλ του Οζκάν. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με άγριες διαθέσεις και διπλασιάσαν τα τέρματα τους στο 55’ με την κεφαλιά του Βέγκχορστ. Πέντε λεπτά αργότερα ολοκλήρωσαν την ανατροπή όταν ο Μπρέκαλο συνδυάστηκε με τον Στέφεν ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να διαμορφώσει το 3-1 για την Βόλφσμπουργκ.
Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής της Βundesliga είναι:
Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Βέρντερ Βρέμης 1-2 (54΄Χάλερ (πέν.) -23’ Οσάκο, 96’ Ρασίκα)
Νυρεμβέργη-Μάιντζ 1-1 (25’ Ματέτα – 48’ Ισάκ)
Άουγκσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-1 (12’ Γκρέγκοριτς – 68’ Πλεά)
Χόφενχαιμ – Φράιμπουργκ 3-1 (50’, 63’ Σάλαι, 94’ Κράμαριτς-36’ Χάιντζ)