21.4 C

Έκανε τη διαφορά ο Αραβίδης με χατ-τρικ

Με κορυφαίο και τοπ-σκόρερ τον Χρήστο Αραβίδη ο ΟΦΗ υπέταξε με 3-0 την Νίκη Βόλου πετυχαίνοντας την πρώτη του φετινή νίκη του στον θεσμό του Κυπέλλου

Σε προσωπικό σόου του Χρήστου Αραβίδη μετατράπηκε η αναμέτρηση του ΟΦΗ με την Νίκη Βόλου. Με τον διεθνή επιθετικό να πετυχαίνει χατ-τρικ, οι Κρητικοί επικράτησαν με 3-0 των Θεσσαλών στο «Γεντί Κουλέ» στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου.

Οι Κρητικοί παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές, αλλά κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τρίποντό τους στη φάση των ομίλων, μετά την ισοπαλία της πρεμιέρας κόντρα στην Ξάνθη στα Πηγάδια.

Ένα ματς, το οποίου ουσιαστικά κρίθηκε στο πρώτο μισάωρο. Διάστημα, όπου το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου βρέθηκε να προηγείται με 2-0.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 3’ όταν μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των Κρητικών, ο Ντινιωτάκης ανέτρεψε τον Ντίνα, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Αραβίδης ήταν εύστοχος κάνοντας το 1-0. Ήταν το πρώτο γκολ του Έλληνα επιθετικού από τον Απρίλιο του 2017 όταν είχε βρει δίχτυα επί κρητικού εδάφους σε αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Πλατανιά.

Το 2-0 έγινε στο 30ο λεπτό όταν ο Ντίνας εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ και ο Αραβίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι Κρητικοί έφτασαν κοντά στο 3-0 στο 38’ με τον Αποστολίδη να αποκρούσει σουτ του Σάσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο γήπεδο για να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν αδυναμία να γίνουν απειλητικοί.

Στο 63’ ο Κοιλιάρας προσπάθησε να κάνει το… αδύνατο και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αποστολίδη σχεδόν από το κέντρο, αλλά ο παίκτης του ΟΦΗ έμεινε με τη φιλοδοξία…

Η πρώτη φάση που καταγράφηκε στο δεύτερο μέρος ήταν στο 70ο λεπτό όταν ο Δεληγιαννίδης έκανε ωραία το γύρισμα στον Οικονόμου, αυτός έπιασε το σουτ στο όριο της περιοχής και ο Αποστολίδης απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 85′ ο Ντινιωτάκης, όπως και στην φάση του 3ου λεπτού, τράβηξε τον Νοικοκυράκη και τον ανέτρεψε εντός περιοχής, ο Αραβίδης ήταν και πάλι εύστοχος στο πέναλτι και πέτυχε το τρίτο δικό του γκολ γράφοντας το τελικό 3-0.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Σωτηρίου, Μπολάκης, Παπάζογλου, Κομεσίδης (58′ Μιχόγεβιτς), Κοιλιάρας (77′ Νοικοκυράκης), Νάστος, Οικονόμου, Ντίνας, Σάσι, Δεληγιαννίδης, Αραβίδης.

Νίκη Βόλου (Γιώργος Κούτσης): Αποστολίδης, Παπαδόπουλος, Ρόβας, Τσεμπερίδης, Καρτσαμπάς, Δωματάς (74′ Ιορδανίδης), Μέτσε (66′ Ταβάρες), Βουκομάνοβιτς (58′ Τζιώρας), Μακένγκο, Ντινιωτάκης, Καντούτσης.