21.2 C

Εκπληκτικός Φοίνικας ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό στον Άγιο Θωμά!

Ο Φοίνικας πέρασε σαν οδοστρωτήρας από την έδρα του Παναθηναϊκού, τσαλαπατώντας από νωρίς τα όποια όνειρα διάκρισης έτρεφαν οι Πράσινοι. Η ομάδα της Σύρου νίκησε στην Αθήνα μετά από έξι χρόνια και το έκανε με εμφατικό τρόπο: 0-3 (22-25, 23-25, 22-25) σετ και ονειρεμένη εμφάνιση!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν θραύση σε σέρβις και υποδοχή, εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο και το σοβαρό έλλειμμα ποιότητας που εμφάνισε ο Παναθηναϊκός στην επίθεση. Οι Πράσινοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς, φτάνοντας στο 11-6. Γρήγορα όμως ξεφούσκωσαν και ο Φοίνικας ανέκτησε την αυτοκυριαρχία του για να κάνει μια εντυπωσιακή επιστροφή και να πάρει το σετ. Από εκεί και πέρα, τα πάντα ήταν εύκολα. Παρόλο που το δεύτερο σετ ήταν κλειστό και χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις στο σκορ, η σιγουριά που έβγαζαν οι Συριανοί δεν έδινε περιθώρια για αμφισβήτηση.

Τα ίδια και στο τρίτο σετ, όπου παρά τη μίνι επιστροφή των Πράσινων, ο Φοίνικας κατάφερε να τελειώσει το ματς και να πανηγυρίσει τη νίκη στην έδρα του ΠΑΟ για πρώτη φορά μετά το 2013…