20.8 C

Ελλάδα – Ονδούρα 2-1: Επιστροφή στις νίκες με ερυθρόλευκες ασίστ (vid)

Φορτούνης και Μασούρας «τάισαν» τον Παυλίδη με δυο γκολ στη νίκη της Ελλάδας επί της Ονδούρας

Με τους μεσοεπιθετικούς του Ολυμπιακού (Φορτούνης – Μασούρας) να μοιράζουν δύο ασίστ και τον Βαγγέλη Παυλίδη να πετυχαίνει ισάριθμα τέρματα, η Εθνική του Τζον Φαν’τ Σιπ επιβλήθηκε με 2-1 της Ονδούρας σε φιλική αναμέτρηση στην Τούμπα, υπό το βλέμμα του νέου προέδρου της ΕΠΟ, Θοδωρή Ζαγοράκη.

Η Εθνική άνοιξε το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό και στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της. Από βαθιά μπαλιά, ο Φορτούνης υποδέχθηκε την μπάλα δεξιά με υπέροχο τρόπο και έδωσε στον επερχόμενο Παυλίδη που σημείωσε το 1-0.

Ο Τζόλης έχασε τεράστιες ευκαιρίες να κάνει το 2-0 (σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις), ενώ ο Γιακουμάκης αστόχησε επίσης από πλεονεκτική θέση. Ο Μάνταλος με τη σειρά του δοκίμασε σουτ εκτός περιοχής με το αριστερό, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας των παικτών από τη χώρα της Κεντρικής Αμερικής.

Κόντρα στη ροή του ματς, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, εκμεταλλευόμενοι μια στημένη φάση.

Ο Σβάρνας φλέρταρε με κόκκινη κάρτα στο φάουλ που έκανε στον Μπένγκτσον (είδε κίτρινη τελικά), ο Φιγκερόα εκτέλεση πάνω στο τείχος και στην… επαναφορά ο αριστερός μπακ της Ονδούρας, Ροντρίγκες έπιασε το μονοκόμματο σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Μαυροπάνο και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Διούδη να αργεί να αντιδράσει.

Η Ελλάδα ανέκτησε το προβάδισμα απέναντι στην Ονδούρα, στη φιλική αναμέτρηση των δύο ομάδων στην Τούμπα. Στο 59ο λεπτό ο Γιώργος Μασούρας αν και έπεσε αρχικά, σηκώθηκε και έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Παυλίδης έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο φορ της Βίλεμ έδειξε να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση πριν από το παιχνίδι με τη Γεωργία για τη δεύτερη αγωνιστική στην προκριματική φάση του Μουντιάλ.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, με την Ελλάδα να μην έχει μεγάλες ευκαιρίες για τρίτο τέρμα. Μοναδική εξαίρεση το σουτ του Δουβίκα στο 61ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ με το δυνατό σουτ του Τόρο, ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα ο Φιγκερόα έκανε το σουτ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης φυσικά, ήταν το ανεπίσημο ντεμπούτο του Κώστα Μαυροπάνου και του Τάσου Δουβίκα με τη φανέλα της Εθνικής, η οποία την Τετάρτη δίνει πολύ κρίσιμο παιχνίδι με τη Γεωργία.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΝΔΟΥΡΑ 2-1 (ΦΙΛΙΚΟ)

Γήπεδο: Τούμπα

Σκόρερ: 14′, 59′ Παυλίδης / 40′ Ροντρίγκες

Διαιτητής: Σνάιντερ (ΕΛΒ)

Κίτρινες: Σβάρνας, Τζόλης / Μεχία, Φιγκερόα

Ελλάδα: Διούδης, Μαυρίας, Σβάρνας, Μαυροπάνος, Κυριακόπουλος (77′ Αλεξανδρόπουλος), Σιώπης, Μάνταλος (83′ Μπακασέτας), Φορτούνης (46′ Λημνιός), Τζόλης (46′ Δουβίκας), Γιακουμάκης (46′ Μασούρας), Παυλίδης (62′ Γιαννούλης).

Ονδούρα: Μένιγιαρ, Ροντρίγκες, Φιγκερόα, Περέιρα, Άλβαρες, Μεχία (65′ Ρούμπιο), Ακόστα (66′ Α. Λόπες), Φλόρες, Μπένγκτσον (65′ Μογιά), Έλις, Νούνιες (46′ Λόπες)