14.4 C

Ελλάδα – Ουκρανία 2-3: Δήμιος της Εθνικής ο Πλοτνίτσκι, κατάρρευση στην πρεμιέρα

Τεράστια χαμένη ευκαιρία έχασε η Εθνική στην πρεμιέρα του Eurovolley. Η Ελλάδα ηττήθηκε με 3-2 από την Ουκρανία στο πρώτο ματς του Α’ ομίλου στην Κρακοβία και ναι μεν πήρε τον πρώτο της βαθμό, ωστόσο θα μπορούσε να έχει πανηγυρίσει τη νίκη αν δεν είχε γνωρίσει την κατάρρευση στο τέταρτο σετ.

Ο αρχηγός της εθνικής Ουκρανίας Όλεχ Πλοτνίτσκι πήρε την ομάδα στις πλάτες του και «καθάρισε» την εθνική αρκετά εύκολα στο τάι μπρέικ. Ο ακραίος της Περούτζια ολοκλήρωσε το ματς με 24 πόντους, εκ των οποίων οι 4 προήλθαν από τη γραμμή του σέρβις, οι 2 από μπλοκ και οι 18 με επίθεση όπου έπιασε το συγκλονιστικό 58%! Παράλληλα, ήταν καταπληκτικός στην υποδοχή με 67%.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος παρέταξε νεανική εξάδα αποτελούμενη από φρέσκα πρόσωπα (Μούχλια διαγώνιο, Κασαμπαλή πασαδόρο και Παπαλεξίου κεντρικό), ωστόσο η ενέργεια ήταν εμφανής στα πρώτα σετ.

Η κυριαρχία στο πρώτο σετ ήταν προφανής με τον Πρωτοψάλτη να τελειώνει άψογα τις επιθέσεις και τον Κασαμπαλή να βάζει τους περισσότερους παίκτες στο ματς. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ όπου η Ελλάδα μπήκε δυνατά αλλά στο φινάλε οι Ουκρανοί αντεπιτέθηκαν και ισοφάρισαν στα σετ (1-1).

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξαναπήρε τα ηνία στο τρίτο σετ, ωστόσο στο τέταρτο επήλθε η κατάρρευση. Ο Πλοτνίτσκι έκανε πάρτι από τη γραμμή του σέρβις και τίποτα δεν λειτούργησε καλά σε άμυνα, υποδοχή και επίθεση. Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί όπου ο ακραίος συνέχισε να κυριαρχεί στο σέρβις για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του στην πρεμιέρα του Eurovolley.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική και βαρύ πυροβολικό στην επίθεση ήταν ο Πρωτοψάλτης με 23 πόντους, ενώ ο Πετρέας ακολούθησε με 12 εκ των οποίων οι 5 προήλθαν από μπλοκ.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ 2-3

Τα σετ: 2-3 (25-22, 24-26, 25-22, 19-25, 06-15)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Ουκρανίας προήλθαν από 11 άσσους, 61 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 12 (7/8 επ., 5 μπλοκ), Κασαμπαλής 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 13 (12/23 επ., 1 άσσος, 44% υπ. – 29% άριστες), Μούχλιας 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 23 (21/48 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 33% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. – 45% άριστες), Ζουπάνι 4 (4/8 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.), Βουλκίδης 2 (2/3 επ.), Ράπτης.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ούγκνις Κράστινς): Βιέτσκι 21 (17/41 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πλοντίτσκι 24 (18/31 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Ντροζντ 12 (10/18 επ., 2 μπλοκ), Τεριομένκο 8 (5/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντιντένκο, Ιερετσένκο 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 17% υπ. – 8% άριστες) / Μπρόβα (λ, 47% υπ. – 28% άριστες), Σέμενιουκ, Κοβάλοφ 11 (8/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 11% άριστες), Στσίτκοφ 2 (2 μπλοκ), Σιντορένκο.