20.5 C

Ελλάδα – Πορτογαλία: Αποκλεισμός-σοκ από τα μισά του ματς για την ομάδα του Ανδρεόπουλου

Κατώτερη των περιστάσεων εμφανίστηκε η εθνική στην Κρακοβία στο must win παιχνίδι κόντρα στην Πορτογαλία.

Παρότι κόντρα στη Σερβία πήρε βαθμό την Πέμπτη και ενώ κρατούσε τη μοίρα στα χέρια της ύστερα από την καθαρή νίκη (3-1) της Ουκρανίας κόντρα στο Βέλγιο, η Ελλάδα εμφανίστηκε πνευματικά και αγωνιστικά ανέτοιμη απέναντι στους Ίβηρες με τους οποίους ήθελε μόνο νίκη με 3-0 ή 3-1 και γνώρισε τον αποκλεισμό.

Στην ελληνική ομάδα έλειψε το μπλοκ και παρότι αντέδρασε στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε (1-1) υπέστη μπλακ άουτ και ενώ στο τρίτο προηγήθηκε με 14-12 έχασε το μομέντουμ και οι Πορτογάλοι έκαναν το 2-1 στα σετ και πήραν την πρόκριση.

Θυμίζουμε πως στο προηγούμενο Eurovolley (2019) η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχε φτάσει μέχρι τη φάση των «16».

Παρά τον οριστικό αποκλεισμό της από τη συνέχεια της διοργάνωσης η Εθνική στο τέταρτο σετ είχε καλό πρόσωπο. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-6, στη συνέχεια με πιεστικό σερβίς και αποτελεσματική κόντρα μπάλα πέρασε μπροστά 13-10. Η Ελλάδα με τον Ανδρεόπουλο στο σερβίς έφτασε στο 19-15, όμως με τον Ταβάρες στο σερβίς η Πορτογαλία έτρεξε σερί 8-0 μπαίνοντας μπροστά με 23-19.

Ο Λινάρδος πήρε την πρώτη του συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και με αυτόν στο σερβλίς η Εθνική μείωσε 23-21. Η Πορτογαλία έφτασε σε τριπλό ματς μπολ 24-21, όμως ο Ράπτης με επίθεση το «έσβησε». Τελικά η Πορτογαλία έκλεισε το σετ με 25-22 με επίθεση του Μάρτινς.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 26-24, 20-25, 22-25)

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 1 (1/4 επ.), Ζουπάνι 23 (22/41 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/9 επ., 1 άσσος), Κασαμπαλής, Ράπτης 7 (6/10 επ., 1 άσσος, 20% υπ. – 0% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 36% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 59% υπ. – 33% άριστες), Ζήσης (λ), Στιβαχτής, Βουλκίδης 8 (6/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/12 επ., 52% υπ. – 17% άριστες), Μούχλιας, Λινάρδος.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Χιούγκο Σίλβα): Ράις Λόπες 10 (7/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ. – 64% άριστες), Τσβετσιάνιν 14 (11/13 επ., 3 μπλοκ), Φερέιρα Α. 18 (13/24 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες), Μάρτινς Φ. 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Ταβάρες 5 (1/1 επ., 4 άσσοι), Γκασπάρ 16 (15/30 επ., 1 μπλοκ) / Κάσας (λ, 60% υπ. – 23% άριστες), Σινφρόνιο 2 (2 μπλοκ), Μάρκες, Ντα Σίλβα, Φερέιρα Μ. 1 (1/2 επ.), Μάρτινς Λ. 2 (2/2 επ.).