22.6 C

Ελλάδα – Σουηδία 2-1: Νίκη στη σκιά της παραίτησης Ζαγοράκη (vid)

Ο Θοδωρής Ζαγοράκης φεύγει, ο... φευγάτος Φαν'τ Σιπ νίκησε το πρώτο του επίσημο ματς μετά από 10 μήνες και μένει μέχρι νεωτέρας!

Η Ελλάδα που δεν μπορεί να νικήσει τη Γεωργία και το Κόσοβο παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο Μουντιάλ του Κατάρ. Ναι, δεν διαβάζετε λάθος. Η ομάδα του Τζον Φαν’τ Σιπ επιβλήθηκε με 2-1 της Σουηδίας στο ΟΑΚΑ και έχει ακόμα ελπίδες για να βρεθεί στη μεγάλη διοργάνωση τον χειμώνα του 2022.

Η εθνική κέρδισε επίσημο ματς μετά από 10 (!) μήνες – και το 2-0 απέναντι στη Μολδαβία εκτός έδρας – και έσπασε το αήττητο σερί των Σκανδιναβών δίνοντας την ευκαιρία στους Ισπανούς να μείνουν στην κορυφή του 2ου ομίλου.

Η Σουηδία μπήκε καλύτερα στο πρώτο μέρος και μάλιστα είχε δοκάρι μόλις στο 4ο λεπτό με το καταπληκτικό σουτ του Σβάνμπεργκ (πήρε τη θέση του τραυματία Έκνταλ στην ενδεκάδα), με την Ελλάδα να συνέρχεται και στο 28′ ο Παυλίδης έχασε μοναδική ευκαιρία, αφού εξέθεσε τον Λίντελεφ και στο τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Όλσεν που με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να βρουν δίχτυα στο φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά ο Βλαχοδήμος ενστικτωδώς απομάκρυνε πρώτα σε κόρνερ το σουτ του Σβάνμπεργκ και στη συνέχεια από την εκτέλεση του Φόρσμπεργκ έδειξε τα αντανακλαστικά του στο σουτ του Ισάκ.

Στο δεύτερο μέρος η εθνική μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια (και χωρίς άγχος) και στο 62′ ο Μπακασέτας άνοιξε το σκορ με πλασέ ολοκληρώνοντας την υπέροχη συνεργασία του με τον Δουβίκα που έκανε εξαιρετική δουλειά στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Εννέα λεπτά αργότερα, παραχώρησε τη θέση του στον Χρήστο Τζόλη και εκείνος είχε τον τρόπο να δώσει την ασίστ για το 2-0 που έκανε την εθνική να πιστέψει πως θα πάρει τη νίκη. Χτυπώντας στην κόντρα και στην πλάτη του Κραφτ γύρισε στον Παυλίδη που σε κενή εστία έγραψε το 2-0.

Η Σουηδία δύο λεπτά αργότερα μείωσε με τη δική της αλλαγή. Ο Φόρσμπεργκ έπιασε καταπληκτικό σουτ που ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε πρώτο χρόνο, αλλά ο Κουάισον μπήκε στη φάση και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 2-1. Όσο κι αν πίεζαν οι Σκανδιναβοί, δεν μπορούσαν να βρουν δίχτυα, με την τελευταία σημαντική ευκαιρία που καταγράφηκε να είναι εκείνη στο ωραίο σουτ του Φόρσμπεργκ που βρήκε στο κεφάλι του Ζέκα.

Η εθνική είχε ευκαιρία και για τρίτο γκολ, ωστόσο σε φάση διαρκείας πρώτα ο Τζόλης έστειλε την μπάλα κόρνερ μετά από σουτ, ενώ ο Μπακασέτας με διπλή προσπάθεια δεν νίκησε τον Όλσεν.

Έτσι, την ημέρα παραίτησης του Θοδωρή Ζαγοράκη από την προεδρία της ΕΠΟ, η Ελλάδα έσπασε το… ρόδι μέσα στο 2021 και ευελπιστεί πως θα δείξει κάτι καλύτερο στη συνέχεια, έστω κι αν αυτό μοιάζει ουτοπικό. Οι παίκτες πάντως το πανηγύρισαν σαν… τίτλο στο φινάλε.

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΟΥΗΔΙΑ 2-1

Σκόρερ: 62′ Μπακασέτας, 78′ Παυλίδης / 80′ Κουάισον