16.7 C

Ελλάδα – Βουλγαρία 73-63: Νικηφόρα πρεμιέρα μεταξύ… συγγενών και φίλων

Η Ελλάδα πήρε την παρθενική της νίκη στα «παράθυρα» της FIBA για το Eurobasket 2021, επί της Βουλγαρίας με 73-63, σε ένα «Δημήτριος Τόφαλος» που δεν έφτασε καν κοντά στο να γεμίσει, με τον Γιώργο Βασιλακόπουλο ωστόσο να δίνει το «παρών» στην Πάτρα.

Η Εθνική ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση και έδωσε τη δυνατότητα στη Βουλγαρία να προηγηθεί ακόμα και με τέσσερις πόντους (8-12), με την ομάδα του Θανάση Σκουρτούπουλου να κλείνει καλύτερα την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 19-17.

Στη συνέχεια η Εθνική ανέβασε κάπως την απόδοσή της, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει σημαντικά από την αντίπαλό της. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο του αγώνα έληξε με την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 40-34, με την εικόνα της ωστόσο να μην πείθει.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Εθνική ανέβασε σημαντικά την απόδοσή της και σταδιακά και τη διαφορά, η οποία από το +4, πήγε στο +8 (54-46) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με τον Λευτέρη Μποχωρίδη (19 π) να ηγείται επιθετικά και τον Λίνο Χρυσικόπουλο (13 π) να τον ακολουθεί, η Εθνική μπήκε στην τελευταία περίοδο με σκοπό να «καθαρίσει» με την υπόθεση νίκη.

Ωστόσο, η Βουλγαρία δεν τα παράτησε και επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα, όταν ο Ντι Μποστ (14 π) και ο Ντίμιταρ Ντιμίτροβ (15 π) έδωσαν το έναυσμα για να μειωθεί η διαφορά ακόμα και στους δύο πόντους (64-62).

Με τον Μποχωρίδη να είναι αρκετά ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Εθνική πήρε τη νίκη με 73-63 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Eurobasket 2021.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63