15 C

Ελληνική «μάχη» ευρωπαίων με νικητή τον Ολυμπιακό

Στη «μάχη» των ομάδων που μας εκπροσωπούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, Ολυμπιακού και Νίκης Λευκάδας, βγήκαν νικήτριες οι ερυθρόλευκες, αφού κέρδισαν με 79-69

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ξεπέρασε, αν και δύσκολα, το εμπόδιο της Νίκης Λευκάδας με σκορ 79-69, σε αναμέτρηση που έγινε για την 7η αγωνιστική της Α1 στο κλειστό «Π.Σαλπέας».

Ο Έλληνας κόουτς διαχειρίστηκε την ομάδα του σωστά, κάνοντας ροτέισον, διότι την Τρίτη το σύνολό του έχει δύσκολο ματς για την Ευρωλίγκα.

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον. Οι δύο ομάδες δεν ξέφευγαν στο σκορ, αφού συχνά έπαιρνε το προβάδισμα η μία από την άλλη. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις φιλοξενούμενες του Δουβίτσα να προηγούνται με 15-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές, κάνοντας ένα +4 (23-19) με ένα 8-0 σερί. Η Λευκάδα δεν άφησε τις Πειραιώτισσες να ξεφύγουν όμως, με το σκορ ημιχρόνου να είναι το 40-34, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Πειραιά.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι. Έχτισε μία διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (47-39), με τη Νίκη να κάνει ένα 5-0 σερί ως απάντηση. Μάλιστα, κατάφεραν και να ισοφαρίσουν τον αγώνα (51-51), με το δεκάλεπτο να κλείνει όμως υπέρ της ομάδας του Παντελάκη με 59-56.

Στην τέταρτη περίοδο ήταν σειρά των ερυθρόλευκων να παίξουν και άμυνα. Η ομάδα του Πειραιά πήρε κεφάλι ακόμα και με 10 πόντους (72-62), με το τελικό 79-69 να είναι η 92η νίκη της ομάδας στις εγχώριες διοργανώσεις. Πλέον, η προσοχή στρέφεται στο ευρωπαϊκό ματς της Τρίτης στο ΣΕΦ, με αντίπαλο την Perfumerias Avenida.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Ολυμπιακού ήταν η Άννα Σπυριδοπούλου με 14 πόντους ενώ την ακολούθησε η Μιρνα Μάζιτς με 13.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-34, 59-56, 79-69

Ολυμπιακός  (Παντελάκης): Τόμας 11 (1 τρ. , 4 ασ), Μάζιτς 13 (4/9 διπ. , 7 ριμπ.),  Σταμάτη 7 (2/5 τρ. ), Σπυριδοπούλου 14 (1/3 τρ. ,7 ριμπ.), Παυλοπούλου 2, Νικολοπούλου  8 (3/6 διπ. , 4 ασ.), Σωτηρίου 3 (1/2 τρ.), Λίτση 4, Κόσμα, Τζόνσον 8 (5 ριμπ. , 3 ασ), Σταμολάμπρου 9 (3/5 τρ. , 5 ασ)

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Κάμπελ 11,  Τσινέκε Αικ. 1, Τσινέκε Ε. 11 (2), Σύρρα,  Παπαμιχαήλ 11, Ουόκερ 8, Μπαλτά  12 (2),Νάιτ 15 (1).