17.9 C

Ελληνικό πάρτι στο ρελαντί!

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίζει μόλις 16 λεπτά και τον χρόνο συμμετοχής μοιρασμένο σε ολόκληρη τη 12άδα, η Ελλάδα έστειλε μήνυμα με το «καλημέρα», μιας και υπερκέρασε εύκολα το χαμηλό, όπως αποδείχτηκε, εμπόδιο του Μαυροβουνίου με 85-60. Ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο άχαστος με 1/1 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 4/4 βολές και το παιχνίδι με 16 πόντους, ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Γιάννης Μπουρούσης και «Greek Freak» με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Σημαντική ήταν η προσφορά και του Γιώργου Παπαγιάννη με 15 πόντους.

Πρόθυμη να τρέξει μπήκε στο παρκέ η Εθνική μας ομάδα. Καλάθης και Αντετοκούνμπο ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθέσεων της «γαλανόλευκης», η οποία σε κάθε ευκαιρία προσπαθούσε να χτυπήσει στον αιφνιδιασμό. Αρχικά τα αποτελέσματα δεν ήταν ικανοποιητικά, όμως, και με τη συμβολή του… playmaker Μπουρούση στο σετ παιχνίδι σύντομα οι παίκτες του Σκουρτόπουλου έχτισαν μία ικανοποιητική διαφορά. Την ίδια ώρα η άμυνα ήταν εντυπωσιακή, οδηγώντας σε εύκολα καλάθια στις αντεπιθέσεις. Το 17-9 του πρώτου δεκαλέπτου είναι ενδεικτικό της κυριαρχίας – ιδιαίτερα από τα μέσα αυτού – της Ελλάδας , η οποία, ωστόσο, ήταν άστοχη από τη γραμμή του τριπόντου.

Δυναμικά μπήκαν οι παίκτες του Σκουρτόπουλου και στο δεύτερο δεκάλεπτο και χάρη κυρίως στην ενέργεια που είχαν στις αμυντικές τους προσπάθειες διεύρυναν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (31-13 στο 15′). Η Εθνική μας παράλληλα είχε πολυφωνία στην επίθεση, με όλους τους παίκτες να βάζουν το δικό τους λιθαράκι, όπως ο Πρίντεζης που μπήκε «ζεστός» και με δύο σουτ τριών πόντων έσπασε το ρόδι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από τα 6,75 ή ο Παπαγιάννης που πρόσφερε θεαματικά καρφώματα στον αιφνιδιασμό και όχι μόνο.

Στον αντίποδα εκτός τόπου και χρόνου, ως συνέπεια και της εξαιρετικής παρουσίας της Εθνικής μας, ήταν και στις δύο πλευρές του παρκέ οι Μαυροβούνιοι, οι οποίοι πέτυχαν την πλειοψηφία των πόντων τους από το ζωγραφιστό, αλλά αυτοί δεν ήταν αρκετοί, με αποτέλεσμα να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με μόλις 16 πόντους ενεργητικό, 26 λιγότερους από τους αντιπάλους τους, οι οποίοι στα τελευταία λεπτά έτρεξαν ένα σερί 10-0, έχοντας την ευκαιρία να κάνουν και ροτέισον.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εμφανώς με την Ελλάδα να κατεβάζει ταχύτητα, χάνοντας νωρίς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με τρία φάουλ, τα οποία προληπτικά τον οδήγησαν στον πάγκο και ενώ η διαφορά πλησίαζε στους 30 πόντους (47-20). Τα παραπάνω εκμεταλλεύτηκαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι, με τους Βούτσεβιτς και Ντουμπλίεβιτς να κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά και να ροκανίζουν την απόσταση από την Ελλάδα. Αντίσταση σ’ αυτούς προέβαλλε κυρίως ο Μπουρούσης που κέρδισε αρκετές μάχες απέναντι στον παίκτη των Μάτζικ, ενώ και οι υπόλοιποι διεθνείς έδωσαν λύσεις, βάζοντας έτσι τέλος στα όποια όνειρα των αντιπάλων τους εν τη γενέσει τους.

Το 21-22 που διαμορφώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη φανερώνει την ισορροπία της τρίτης… παρτίδας μεταξύ των δύο ομάδων, αλλά και τη μείωση της έντασης της προσπάθειας των παικτών μας στην άμυνα.

Και ενώ το αποτέλεσμα είχε κριθεί η Εθνική μας συνέχισε να είναι ανώτερη των παικτών του Μίτροβιτς, φτάνοντας να απέχουν για πρώτη φορά με 30 πόντους από αυτούς, έχοντας για μπροστάρη τους τούς εκπληκτικούς Πρίντεζη και Παπαγιάννη. Ο κόουτς Σκουρτόπουλος, μάλιστα, βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει και να προφυλάξει τους βασικούς, δίνοντας ευκαιρίες στους υπόλοιπους παίκτες, οι οποίοι πήραν τη σκυτάλη από τους πρώτους, συντηρώντας τη μεγάλη διαφορά. Από την άλλη οι Μαυροβούνιοι δεν μπορούσαν παρά να αποδεχτούν την ήττα τους, με τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60