16.8 C

Έλτσε – Ατλέτικο 0-1: Πρώτη με ρέντα και… αβλεψία VAR! (vid)

Το πέναλτι της Έλτσε στο 92' σταμάτησε στο δοκάρι, αλλά ο VAR «ξέχασε» να πει στον διαιτητή ότι η εκτέλεση έπρεπε να επαναληφθεί κι έτσι οι Μαδριλένοι παρέμειναν στην κορυφή της La Liga

Με το 12ο γκολ του πιο κομβικού της παίκτη τη φετινή σεζόν, Μάρκος Γιορέντε, η Ατλέτικο Μαδρίτης πανηγύρισε ένα σπουδαίο και παράλληλα τυχερό «διπλό» (0-1) στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» απέναντι στην Έλτσε.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε έπαιξε ποδόσφαιρο για 35′ και βρήκε το χρυσό γκολ με αρκετή δόση τύχης στο 23ο. Ο Μάρκος Γιορέντε δοκίμασε το πόδι του, η μπάλα κόντραρε και βρήκε στο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα του Γκατσανίγα για το 0-1.

Η Έλτσε που δίνει μάχη για την παραμονή της, χάρη στις αλλαγές του Εσκριμπά (Μπαραγάν, Πιάτι) στην έναρξη του δευτέρου μέρους έγινε πιο επιθετική και διεκδίκησε ένα γκολ ισοφάρισης. Στο 80′ ο Μπαραγάν μέσα από τη μικρή περιοχή σούταρε άουτ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία από την άσπρη βούλα.

Ο Μάρκος Γιορέντε έκανε το χέρι, ο Φιδέλ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έφυγε πλάγια. Πάντως, ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι παρότι ο Όμπλακ δεν είχε κανένα από τα δύο πόδια του πάνω στη γραμμή τη στιγμή της εκτέλεσης.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΣΤΟ 1:30″ ΤΟΥ VIDEO

Το τελικό 0-1 βρήκε ανακουφισμένους τους Ροχιμπλάνκος, οι οποίοι βρίσκονται στο +5 από τους διεκδικητές του πρωταθλήματος και ανεξαρτήτως του τι θα κάνουν οι υπόλοιποι, διατηρούν το πάνω χέρι και πάνε και για την ισοπαλία στη Βαρκελώνη την επόμενη εβδομάδα.

Έλτσε: Γκατσανίγα, Παλάσιος (46′ Μπαραγάν), Κάλβο, Γκονθάλεθ, Σάντσεθ (80′ Ροντρίγκεθ), Τέτε (46′ Πιάτι), Γκούτι, Μαρκόνε (80′ Χοσάν), Φιδέλ, Μίγια, Μπογέ

Ατλέτικο: Όμπλακ, Τρίπιερ, Σάβιτς, Χιμένες (82′ Φελίπε), Ερμόσο, Καράσκο, Γιορέντε, Κοντογκμπιά, Λεμάρ (57′ Ζοάο Φέλιξ), Κορέα (65′ Κόκε), Σουάρες (82′ Σαούλ)