15 C

Έλτσε – Μπαρτσελόνα 0-2: Της πάνε τα εκτός έδρας (vid)

Η Μπαρτσελόνα έχει δείξει το καλό της πρόσωπο εκτός έδρας στα τελευταία παιχνίδια της. Το επανέλαβε και στο «Εστάδιο Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο», όπου η σκληροτράχηλη Έλτσε είχε βάλει δύσκολα και στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Καταλανοί επικράτησαν με 2-0 πραγματοποιώντας εξαιρετικό ματς και επιθετικά, αλλά και αμυντικά με… μικρές εξαιρέσεις.

Τον «γόρδιο δεσμό» της αντίπαλης άμυνας έλυσε η ομάδα του Κούμαν στο 39ο λεπτό. Σέντρα από τα αριστερά, ο Γκονθάλεθ προ του Γκριεζμάν προσπάθησε να κόψει στέλνοντας την μπάλα προς τα δίχτυα και ο Ντε Γιονγκ απλά την έσπρωξε για να χριστεί εκείνος σκόρερ.

Η Έλτσε άγγιξε την ισοφάριση στο 56ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Ριγκόνι έκλεψε και βγήκε τετ α τετ, με τον Τερ Στέγκεν να σταματά με εντυπωσιακή επέμβαση τον Αργεντινό και να σώζει την ομάδα του.

Και αφού οι γηπεδούχοι δεν αξιοποίησαν τη μεγάλη τους ευκαιρία, η Μπαρτσελόνα κλείδωσε το τρίποντο στο 89′. Ο Ντε Γιονγκ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Πουτς που είχε περάσει ως αλλαγή δύο λεπτά νωρίτερα με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έλτσε: Μπαντία, Μπαραγάν, Βερδού, Γκονθάλεθ, Μοχίκα, Μαρκόνε, Χοσάν, Γκούτι (74′ Τέτε), Ροντρίγκεθ (82′ Νίνο), Ριγκόνι (75′ Λουίσμι), Μπογέ

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Αραούχο, Ουμτιτί, Άλμπα, Ντε Γιονγκ (87′ Πουτς), Μπουσκέτς, Πέδρι, Ντεμπελέ (74′ Τρινκάο), Γκριεζμάν, Μπρέιθγουεϊτ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 20ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22/1

Λεβάντε – Βαγιαδολίδ 2-2 (62′ Ντάνι Γκόμεθ, 83′ Μαρτί / 73′ Αλκαράθ, 78′ Τρέχο)

Σάββατο 23/1

Ουέσκα – Βιγιαρεάλ 0-0

Σεβίλλη – Κάντιθ 3-0 (35′, 39′, 69′ Εν Νεσιρί)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Μπέτις 2-2 (48′ Ισάκ, 57′ Ογιαρθάμπαλ / 85′ Κανάλες, 90+2′ Χοακίν)

Αλαβές – Ρεάλ Μαδρίτης 1-4 (59′ Χοσέλου / 15′ Κασεμίρο, 41′, 70′ Μπενζεμά, 45+1′ Αζάρ)

Κυριακή 24/1

Οσασούνα – Γρανάδα 3-1 (27′, 39′ Μπούντιμιρ, 86′ Μονγκαγιόλα / 50′ Λουίς Σουάρες)

Έλτσε – Μπαρτσελόνα 0-2 (39′ Ντε Γιονγκ, 89′ Πουτς)

Θέλτα – Έιμπαρ (19:30)

Ατλέτικο Μαδρίτης – Βαλένθια (22:00)