17.9 C

Εμφατικές προκρίσεις για Μπάγερν και Γιουβέντους, πάλι ο Ρονάλντο έσωσε τη Μαν. Γιουνάιτεντ στο 92′ (vid)

Ο Πορτογάλος κράτησε ζωντανή (πάλι μόνος του) την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ που θέλει μια νίκη για να έχει εξασφαλισμένη την πρόκριση - Η Λιλ έφερε τα πάνω κάτω στον 7ο όμιλο, ενώ η Μπαρτσελόνα ελπίζει σε πρόκριση χάρη στον Άνσου Φάτι

Οι δύο πρώτες ομάδες έκλεισαν εισιτήριο για τη φάση των «16» του Champions League! Η Μπάγερν και η Γιουβέντους έκαναν το 4/4 στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της διοργάνωσης και με 12 βαθμούς εξασφάλισαν την παρουσία τους στην επόμενη φάση.

Η Μπάγερν στον 5ο όμιλο σκόρπισε με 5-2 την Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου, ο οποίος έπιασε πέναλτι του Λεβαντόφσκι αλλά κι αυτό δεν ήταν αρκετό για να αντέξει στην πίεση του κορυφαίου Πολωνού στράικερ.

Ο «Λέβα» άνοιξε το σκορ με πλασέ στο 26′, σκόραρε στο 61′ και στο 84′ για να πετύχει χατ τρικ, ενώ δίχτυα βρήκε με εκπληκτικό τακουνάκι στο 32′ ο Γκνάμπρι αλλά και ο Σανέ στο 49′. Η Μπενφίκα σκόραρε με Μοράτο και Νούνιες αλλά τα δύο γκολ δεν είχαν αντίκρισμα, ενώ ταυτόχρονα είδε την Μπαρτσελόνα να την προσπερνά στη βαθμολογία χάρη στο «διπλό» στο Κίεβο απέναντι στην Ντιναμό με 1-0 με τη βολίδα του Φάτι στο 70′.

Η Γιουβέντους επικράτησε με 4-2 της Ζενίτ στο Τορίνο πιο δύσκολα από ό,τι αποτυπώνεται στο τελικό σκορ. Η Μεγάλη Κυρία προηγήθηκε στο 11′ με το σουτ του Ντιμπάλα, ωστόσο οι Ρώσοι ισοφάρισαν στο 26′ με την κεφαλιά-αυτογκόλ του Μπονούτσι.

Ένα πέναλτι στο 58′ αρκούσε για να κάνει το 2-1 ο Ντιμπάλα (δόθηκε επανάληψη και αρχικά σούταρε άουτ), ενώ η Ζενίτ έχασε μοναδικές ευκαιρίες με τους Κλαουντίνιο και Μοστοβόι για το 2-2. Κι όπως λέει ο… άγραφος κανόνας, σε αυτές τις περιπτώσεις τιμωρείσαι.

Ο Κιέζα με τρομερή ατομική ενέργεια και εκτέλεση έκανε το 3-1 και ο Μοράτα το 4-1 με τον Αζμούν να μειώνει στο τελικό 4-2 στις καθυστερήσεις.

Η Αταλάντα για ακόμα μια φορά έβαλε στα σχοινιά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά πάλι την… τιμώρησε ο Κριστιάνο Ρονάλντο (2-2). Οι Μπεργκαμάσκι ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με το σουτ του Ίλισιτς στο 12′, αλλά ο Πορτογάλος ισοφάρισε. Το έκανε και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με ένα σουτ εκτός περιοχής κι ενώ νωρίτερα ο Σαπάτα είχε πετύχει (προσωρινά όπως αποδείχθηκε) το 2-1.

Η Λιλ σόκαρε τη Σεβίλλη υποχρεώνοντας τη στην πρώτη ήττα στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» (1-2). Τι κι αν στο 15′ ο Οκάμπος έγραψε το 1-0 από κοντά παίρνοντας το ριμπάουντ, ο Ντέιβιντ ισοφάρισε στο 43′ από την άσπρη βούλα (υπέπεσε σε πέναλτι ο Ντιλέινι), ενώ στο 51′ ο Ικονέ είδε την μπάλα να του στρώνεται μετά το δοκάρι του Τσελίκ και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ου ΟΜΙΛΟΥ

Ντιναμό Κιέβου – Μπαρτσελόνα 0-1 (70′ Φάτι)

Μπάγερν – Μπενφίκα 5-2 (26′, 61′, 84′ Λεβαντόφσκι, 32′ Γκνάμπρι, 49′ Σανέ / 38′ Μοράτο, 74′ Νούνιες)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 5ου ΟΜΙΛΟΥ

1. Μπάγερν 12

2. Μπαρτσελόνα 6

3. Μπενφίκα 4

4. Ντιναμό Κιέβου 1

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ου ΟΜΙΛΟΥ

Αταλάντα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (12′ Ίλισιτς, 56′ Σαπάτα / 45+1′, 90+2′ Ρονάλντο)

Βιγιαρεάλ – Γιανγκ Μπόις 2-0 (36′ Καπού, 89′ Ντανζούμα)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 6ου ΟΜΙΛΟΥ

1. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 7

2. Βιγιαρεάλ 7

3. Αταλάντα 5

4. Γιανγκ Μπόις 3

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ου ΟΜΙΛΟΥ

Βόλφσμπουργκ – Ζάλτσμπουργκ 2-1 (3′ Μπακού, 60′ Ενμετσά / 30′ Βέμπερ)

Σεβίλλη – Λιλ 1-2 (15′ Οκάμπος / 43′ πεν. Ντέιβιντ, 51′ Ικονέ)

Μάλμε – Τσέλσι 0-1 (56′ Ζιγές)

Γιουβέντους – Ζενίτ 4-2 (11′, 58′ πεν. Ντιμπάλα, 74′ Κιέζα, 82′ Μοράτα / 26′ αυτ. Μπονούτσι, 90+2′ Αζμούν)