20.4 C

Έμπλεξαν Δώνης και Στουτγκάρδη (vid)

Η Στουτγκάρδη γνώρισε εντός έδρας ισοπαλία (2-2) από την Ουνιόν Βερολίνου και θα παίξει την παραμονή της στην κατηγορία στον δεύτερο και καθοριστικό αγώνα ρεβάνς

Εντός έδρας ισοπαλία που μπορεί να αποβεί… μοιραία γνώρισε η Στουργκάρδη του Τάσου Δώνη κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου στον πρώτο αγώνα μπαράζ για την παραμονή της στην Bundesliga (2-2).

Η γηπεδούχος ομάδα είδε την έδρα να την σπρώχνει για τη νίκη και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ στο 42ο λεπτό. Ο Τάσος Δώνης έκανε εκπληκτική ενέργεια από τα δεξιά, πέρασε τρεις παίκτες της Ουνιόν και σέρβιρε στον αφύλαχτο Γκέντερ που σκόραρε από το σημείο του πέναλτι. Η χαρά ωστόσο, κράτησε μόλις ένα λεπτό, αφού στην αμέσως επόμενη φάση ο Αμπντουλά ισοφάρισε σε 1-1.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο ο «γερόλυκος» Μάριο Γκόμες με μπόλικη βοήθεια της τύχης πλάσαρε για το 2-1, ωστόσο η Ουνιόν είχε απάντηση στο 68ο λεπτό με τον Φίσερ να διαμορφώνει το τελικό 2-2.

Έτσι, στη ρεβάνς της Δευτέρας η Ουνιόν στην καυτή έδρα της θα διεκδικήσει για πρώτη φορά στην ιστορία της την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, ενώ η ομάδα του Τάσου Δώνη θα κυνηγήσει τη νίκη προκειμένου να παραμείνει στην Bundesliga.