17.6 C

Θρύλος σε… παράνοια!

Ενας παθιασμένος Ολυμπιακός "άλλαξε τα φώτα" του Παναθηναϊκού στην άμυνα, τον ανάγκασε να πετάξει από νωρίς... λευκή πετσέτα και να δέχεται με ανακούφιση το τελικό 79-65. Απίστευτος ο Μιλουτίνοφ με μυθικό ρεκόρ στα ριμπάουντ, μέχρι τους 21 έφτασε η διαφορά!

Τα κίνητρα ήταν γνωστά και μοιρασμένα πολύ πριν από το τζάμπολ. Για τους δικούς τους διαφορετικούς λόγους οι δύο αντίπαλοι είχαν -και έπρεπε- να αποδείξουν κάτι στο παρκέ του ΣΕΦ.

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός ήθελε να μείνει σε τροχιά τετράδας, να αφήσει πίσω την γκέλα στην έδρα της Νταρουσάφακα και κυρίως να απαντήσει στο 2-0 του ΟΑΚΑ στο ξεκίνημα της σεζόν. Ο φιλoξενούμενος Παναθηναϊκός είχε ως βασικό στόχο να μην χάσει κι άλλο έδαφος στη μάχη της πρόκρισης, να πείσει ότι η εμφάνιση κόντρα στην ΤΣΣΚΑ δεν ήταν το ψυχολογικό πυροτέχνημα που προκαλεί πάντα μια αλλαγή προπονητή και φυσικά να κάνει το 3/3 κόντρα στον αιώνιο αντίπαλό του.

Τελικά η παράσταση ήταν για ένα ρόλο, αφού οι ερυθρόλευκοι με έναν Μιλουτίνοφ από άλλον πλανήτη,  κυριάρχησαν σε όλα τα επίπεδα και ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό να ρίξει από νωρίς λευκή πετσέτα. Το τελικό κολακεύει τους φιλοξενούμενους που περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν τρεις φορές πίσω με 21 πόντους και απλώς μάζεψαν την κατάσταση στο τελευταίο δίλεπτο. Τελικά το αντιαθλητικό φάουλ του Παππά στον Μιλουτίνοφ επέτρεψε στους κόκκινους να καλύψουν και τη διαφορά του πρώτου αγώνα με το τελικό 79-65, αν και η πιθανότητα ισοβαθμίας των δύο ομάδων μοιάζει τη δεδομένη στιγμή με… σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-6 μετά την χθεσινή νίκη αφήνοντας του πράσινους στο 7-9 και εκτός οκτάδας.

Το δίδυμο Μάντζαρη-Στρέλνιεκς στην βασική πεντάδα του Ολυμπιακού ήταν ή “έκπληξη” από πλευράς Μπλατ (μας είχε προϊδεάσει στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ) την ώρα ο Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε με το “κόκκινο πανί” για τους ερυθρόλευκους φιλάθλους Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Ελληνας γκαρντ του Ολυμπιακού μαζί με τον Παπανικολάου ξεκίνησαν δυνατά στην άμυνα, η μπάλα περνούσε συνεχώς στο χαμηλό ποστ, αφού οι πράσινοι δεν έδιναν βοήθειες σε Μιλουτίνοφ – Πρίντεζη και οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο προβάδισμα με 12-6 και 16-8. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την έξοδο του Σέρβου και τα αβίαστα λάθη των Πειραιωτών, και μείωσε στο καλάθι με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (16-14).

Ο Ολυμπιακός με Βεζένκοφ, Τουπάν στην πεντάδα, μπήκε φουριόζος στην δεύτερη περίοδο και με γρήγορο 8-2 αποκατέστησε το προβάδισμα των οκτώ πόντων (24-16), όμως οι δικές του αφέλειες έδωσαν και πάλι στους πράσινους ευκαιρία να μειώσουν Τα πρόβλημα για τους ερυθρόλευκους βρισκόταν στην περιφέρεια. Στο 16ο λεπτό τα τέσσερα γκαρντ τους είχαν μαζί  1/6 2π., 1/4 3π.,, 4 λάθη και μόλις 2 ασίστ. Κάπου εκεί όμως ήρθε η έκρηξη. Οι παίκτες του Μπλατ έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, σούταραν καλά και με ένα 10-0 έστειλαν τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (36-21). Το ημίχρονο μάλιστα τους βρήκε στο +16 έπειτα από buzzer… χαστούκι του κυρίαρχου Μιλουτίνοφ.

Ο Ολυμπιακός ήταν ξεκάθαρα ανώτερος με… μικρά διαλείμματα, τα οποία δεν ήταν ικανά να του στερήσουν το ευρύ προβάδισμα. Είχε κάνει καταπληκτική δουλειά στην άμυνα βγάζοντας εκτός παιχνιδιού τον Καλάθη, είχε χτυπήσει κάθε λάθος τακτικής του αντιπάλου και χωρίς να …βγάζει μάτια έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό, δείχνοντας ότι η εξέλιξη του αγώνα εξαρτιόταν σε μεγάλο ποσοστό από τις δικές του διαθέσεις.

Οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν τρία λεπτά για να σκοράρουν τους πρώτους τους πόντους, αλλά αυτό δεν τους κόστισε καθόλου αφού η άμυνά τους παρέμενε συνεπέστατη. Το κοντέρ έγραψε +20 μετά από το 15ο ριμπάουντ του Μιλουτίνοφ που έκανε ρεκόρ καριέρας και τρίποντο του Στρέλνιεκς όμως το εκστασιασμένο κοινό του ΣΕΦ ζητούσε από τον Ολυμπιακό να… μην σταματήσει. Συνεχόμενες φλυαρίες στην επίθεση στέρησε από τον Ολυμπιακό τη δυνατότητα να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, η οποία παγιώθηκε στα επίπεδα των 20 πόντων μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (59-40).

Η γενικότερη πανηγυρική ατμόσφαιρα παρέσυρε τους γηπεδούχους σε ένα εντελώς άμυαλο μπάσκετ στην επίθεση. Σταμάτησαν να κυκλοφορούν την μπάλα και να διαβάζουν την αντίπαλη άμυνα με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κατεβάσει τη διαφορά στους 14 και να εκνευρίσει τον Μπλατ που κάλεσε τάιμ άουτ. Οι παίκτες του σοβαρεύτηκαν και ξανάστειλαν τη διαφορά στους 21 τρία λεπτά για το τέλος και το μόνο που έμενε να μάθουμε ήταν αν θα έσπαγαν το ρεκόρ διαφοράς σε ντέρμπι αιωνίων στην Ευρώπη, το οποίο κατέχουν οι ίδιοι από εκείνο το 49-69 στο ΟΑΚΑ στα πλέι οφ του 1997.

Το τελικό 79-65 αφήνει ασφαλώς ανακουφισμένους τους πράσινους, αλλά δεν αρκεί για να περιορίσει την διαφορά εικόνας των δύο ομάδων στο γήπεδο. Οι λευκές πετσέτες που ανέμιζαν στο φινάλε υπενθύμισαν σε όλους ότι τα… μεγάλα λόγια είναι πάντα επικίνδυνα.