23.4 C

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά στο τέλος νίκησε!

Η ΑΕΚ μετά από δυο παρατάσεις πήρε τη νίκη στην Τσεχία απέναντι στη Νίμπουρκ με 94-93, για τη 2η αγωνιστική του FIBA Champions League

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, στο οποίο χρειάστηκαν όχι μια, αλλά δυο παρατάσεις για να προκύψει νικητής, η ΑΕΚ νίκησε με 94-93 τη Νίμπουρκ στην Τσεχία για τη 2η αγωνιστική του FIBA Champions League και πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση!

Η ελληνική ομάδα είχε σε μεγάλη βραδιά τον Γιαννούλη Λαρετζάκη, ο οποίος είχε 7 στα 8 τρίποντα και σημείωσε συνολικά 23 πόντους, ενώ τον Έλληνα γκαρντ ακολούθησε ο Λιθουανός φόργουορντ, Γιόνας Ματσιούλις, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους (5/9 τρίποντα. Από την άλλη πλευρά, για τους γηπεδούχους μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Χρούμπαν, που ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 25 πόντους, οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετοί για να χαρίσουν τη νίκη στην τσεχική ομάδα.

Η κάτοχος της διοργάνωσης, Ένωση, μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τη βρήκε να έχει σκοράρει 30 πόντους και να έχει προβάδισμα 13 πόντων (30-17). Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέχισαν δυνατά και στη δεύτερη περίοδο, διατήρησαν το προβάδισμά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 52-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι κιτρινόμαυροι, έπαθαν κάτι ανάλογο με αυτό που συνέβη στην πρεμιέρα απέναντι στη Χαποέλ Ιερουσαλήμ στο ΟΑΚΑ για την πρεμιέρα της διοργάνωσης. Αν και είχαν προηγηθεί ακόμη και με 19 πόντους (27-46), λίγο έλειψε να χάσουν ένα δικό τους ματς! Οι Τσέχοι πάτησαν το πόδι στο γκάζι στην τρίτη περίοδο και μείωσαν τη διαφορά στους 4 πόντους (62-66), ενώ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση (82-82).

Εκεί, οι δυο ομάδες σκόραραν από 4 πόντους και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη διαδοχική παράταση προκειμένου να υπάρξει νικητής. Όταν τα πράγματα δυσκόλεψαν για την Ένωση, ο Λαρετζάκης έβγαλε… το όπλο από την τσέπη του και με σουτ τριών πόντων οδήγησε την ομάδα του σε μια αγχωτική νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 36-52, 62-66, 82-82 (κ.α.), 86-86 (α’ παρ.), 93-94 (β’ παρ.)