16.6 C

Επέστρεψε αγριεμένος ο Γιάννης!

Μετά το διάλειμμα ενός αγώνα (απέναντι στους Πέλικανς), ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκουράστηκε και επέστρεψε… αγριεμένος στις υποχρεώσεις των Μπακς!

Στην αναμέτρηση απέναντι στους Γκρίζλις, ο Greek Freak είδε τα «ελάφια» να βρίσκονται μπροστά στο ενδεχόμενο της ήττας μετά από καιρό και αποφάσισε να αναλάβει δράση. Η ομάδα του Μέμφις μπήκε στην 4η περίοδο με βάσιμες φιλοδοξίες νίκης, προηγούμενη με 95-90, ήταν όμως η ώρα του Γιάννη να πατήσει γκάζι. Πετυχαίνοντας συνολικά 17 πόντους στο τέταρτο 12λεπτο, ο Αντετοκούνμπο οδήγησε το Μιλγουόκι σε ένα επιμέρους σκορ 37-19 και στο τελικό 127-114.

Ο Έλληνας διεθνής ολοκλήρωσε τον αγώνα με 37 πόντους (9/16 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/13 βολές), 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά συμμετοχής, με τον Κρις Μίντλετον να ακολουθεί με 26 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζάκσον με 43 πόντους, ωστόσο δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-35, 62-64, 95-90, 114-127

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 43 (9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κράουντερ 15 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 8 (3/10 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μπρουκς 19 (6/17 σουτ, 4 τρίποντα), Χιλ 8, Άντερσον 5 (6 ριμπάουντ), Καμπόκλο 2, Μέλτον 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκούντουριτς

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 37 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μίντλετον 26 (3), Μ. Λόπεζ 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μπλέντσο 12, Μάθιους 4, Γουίλσον 11 (1), Θ. Αντετοκούνμπο, Ρ. Λόπεζ 3, Χιλ 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 6, Κόναγκτον 2