19.4 C

Έπιασε δύσκολα κορυφή η Τσέλσι, πρώτος βαθμός για τη Νόριτς των Γιαννούλη – Τζόλη (vid)

Οι Λονδρέζοι βρίσκονται μόνοι τους στην 1η θέση της βαθμολογίας, ενώ τα Καναρίνια με βασικό τον Γιαννούλη πήραν τον πρώτο τους βαθμό

Πιο δύσκολα από ό,τι αποτυπώνεται στο τελικό σκορ (3-1) η Τσέλσι νίκησε στο Λονδίνο τη Σαουθάμπτον και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας που βρίσκεται με 16 βαθμούς.

Οι Λονδρέζοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Μάντσεστερ Σίτι και το έκαναν με μια μεστή εμφάνιση έστω κι αν υπήρξαν πολλά κενά διαστήματα. Το σκορ άνοιξε στο 9′ με κεφαλιά ο Τσάλομπα και το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι Άγιοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 61ο λεπτό όταν ο Τσίλγουελ ανέτρεψε τον Λιβραμέντο και ο Γουόρντ-Πράουζ από την άσπρη βούλα έκανε το 1-1. Ο Άγγλος μέσος για σκληρό μαρκάρισμα στον Ζορζίνιο αποβλήθηκε στο 77′ με απευθείας κόκκινη κάρτα και εκεί οι Λονδρέζοι αξιοποίησαν το αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ο Βέρνερ μετά το γύρισμα του Αθπιλικουέτα με τελείωμα έκανε το 2-1, ενώ ο Τσίλγουελ στο 89′ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η Νόριτς με τον Δημήτρη Γιαννούλη βασικό στο αριστερό άκρο της άμυνας απέσπασε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα καθώς έμεινε στο 0-0 με την Μπέρνλι εκτός έδρας.

Η Λιντς πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 1-0 της Γουότφορντ με γκολ του Ντιέγκο Γιορέντε από κοντά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ η Γουλβς συνεχίζει να ανεβαίνει και με δύο εξαιρετικά γκολ του Χουάνγκ επικράτησε με 2-1 της Νιούκαστλ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 2/10

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 1-1 (43′ Μαρσιάλ / 65′ Τάουνσεντ)

Γουλβς – Νιούκαστλ 2-1 (20′, 58′ Χουάνγκ / 41′ Χέντρικς)

Λιντς – Γουότφορντ 1-0 (18′ Ντιέγκο Γιορέντε)

Μπέρνλι – Νόριτς 0-0

Τσέλσι – Σαουθάμπτον 3-1 (9′ Τσάλομπα, 84′ Βέρνερ, 89′ Τσίλγουελ / 60′ πεν. Γουόρντ-Πράουζ)

Μπράιτον – Άρσεναλ (19:30)